Aktualności

CBŚP wspólnie z KAS zatrzymały 5 osób podejrzanych o wyłudzenia VAT

Data publikacji 03.07.2024

Policjanci Zarządu w Białymstoku Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z funkcjonariuszami z Mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali 5 osób, które działały w zorganizowanej grupie przestępczej wyłudzającej VAT. To już 30 akcja służb w ramach jednego śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie.

Tym razem wątek dotyczył fikcyjnych usług transportowych oraz sprzedaży materiałów budowlanych. Funkcjonariusze Zarządu w Białymstoku Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego (MUCS), na polecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie zatrzymali 5 osób na terenie woj. mazowieckiego i podlaskiego. To kolejne zatrzymania w ramach wspólnego śledztwa dotyczącego międzynarodowej grupy przestępczej.

Na ślad pustych faktur wystawionych na kwotę ponad 15 mln zł, służby trafiły podczas przeprowadzenia kontroli w Wólce Kosowskiej. Fikcyjne firmy, zarejestrowane na obywateli Polski, odpowiadały za wystawianie nierzetelnych dokumentów. Faktury dokumentowały sprzedaż robót i materiałów budowlanych oraz usług transportowych. Szacowane straty Skarbu Państwa to ok. 3 mln zł.

W trakcie prowadzonych działań policjanci zatrzymali łącznie pięć osób. Podejrzani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy oraz oszustw podatkowych. Wobec jednej z zatrzymanych osób sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. W całym postępowaniu występuje już 63 podejrzanych.

Dotychczas, na poczet naprawienia szkody, kar i środków karnych zabezpieczono majątek podejrzanych o wartości blisko 34 mln zł. W najnowszym wątku prokurator wydał postanowienia o zabezpieczeniach majątkowych na kwotę blisko 5 mln zł.

Prokuratura nie wyklucza dalszych działań i zatrzymań w tej sprawie. Śledztwo ma charakter rozwojowy.

Film CBŚP i KAS zatrzymały 5 osób podejrzanych o wyłudzenia VAT

Pobierz plik CBŚP i KAS zatrzymały 5 osób podejrzanych o wyłudzenia VAT (format mp4 - rozmiar 11.52 MB)

Powrót na górę strony