Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbity gang, którego członkowie czerpali korzyści z nierządu kobiet wysyłanych do USA

Data publikacji 09.02.2024

Policjanci CBŚP, wspólnie z prokuratorami Pionu PZ Prokuratury Krajowej rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie ułatwiali i czerpali korzyści z nierządu kobiet wysyłanych do pracy w USA. Podczas akcji policjanci zatrzymali 7 osób i zabezpieczyli telefony komórkowe, laptopy, nośniki danych cyfrowych i notatki, które obecnie poddawane są analizie.

Policjanci z Zarządu w Gorzowie Wielkopolskim Centralnego Biura Śledczego Policji prowadzą śledztwo pod nadzorem Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu. Sprawa dotyczy zorganizowanej grupy trudniącej się ułatwianiem uprawiania prostytucji i czerpaniem korzyści majątkowych z nierządu kilkudziesięciu kobiet. Członkowie gangu działali głownie w Gliwicach, Katowicach, Warszawie oraz w Chicago na terenie Stanów Zjednoczonych.

Z ustaleń śledczych wynika, że młode kobiety były werbowane poprzez ogłoszenia zamieszczane na popularnych portalach erotycznych. Były kuszone obietnicami zarobienia od 25 tys. do 40 tys. dolarów za pracę w „komfortowych warunkach”. Organizatorzy procederu pomagali w przygotowaniu wniosków aplikujących o wizę oraz w zakupie biletów lotniczych do USA, zapewniali również na miejscu kilka lokali, w których kobiety mogły świadczyć usługi. Standardowy wyjazd przewidywał pobyt na minimum 6 tygodni, a kobiety były zobowiązane do oddawania członkom grupy połowy zarobionych pieniędzy. Z ustaleń śledczych wynika, że taka działalność mogła trwać od 2015 do 2020 roku. Na obecnym etapie sprawy śledczy szacują, że organizatorzy procederu mogli zarobić co najmniej 5 mln zł. 

Na podstawie zebranego materiału dowodowego, pod koniec stycznia policjanci na terenie województw: mazowieckiego, podlaskiego i śląskiego przeprowadzili działania, podczas których zatrzymali 7 osób (3 kobiety i 4 mężczyzn) i zabezpieczyli ponad 30 telefonów komórkowych, laptopy, inne cyfrowe nośniki danych oraz odręczne zapiski. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono samochody, pieniądze, udziały w nieruchomościach, o łącznej wartości ponad 650 tys. zł.  

W Wielkopolskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu zatrzymanym przedstawiano zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się ułatwianiem prostytucji i czerpaniem korzyści z nierządu. Dodatkowo dwóm osobom przedstawiono zarzut kierowania tą grupą.

Film i zdjęcia: CBŚP; muzyka: Universal Production Music

 

  • prowadzone osoby i pieniądze
  • prowadzone osoby i pieniądze
  • prowadzone osoby i pieniądze
Powrót na górę strony