Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

CBŚP przejęło narkotyk wart ponad 41 mln zł

Data publikacji 27.02.2023

Policjanci CBŚP zlikwidowali kolejne laboratorium narkotyków syntetycznych, łącznie w tym roku wyeliminowano już 17 laboratoriów. Podczas tej akcji funkcjonariusze przejęli ponad tonę częściowo skrystalizowanego klefedronu (4CMC) wartego 41 mln zł. W wielkopolskim wydziale Prokuratury Krajowej zatrzymane 3 osoby usłyszały zarzuty wytwarzania znacznych ilości substancji psychotropowych i udziału w gangu.

Funkcjonariusze z Zarządu w Łodzi Centralnego Biura Śledczego Policji ustalili, że na terenie województwa wielkopolskiego członkowie zorganizowanej grupy przestępczej stworzyli laboratorium, w którym wytwarzają hurtowe ilości substancji psychotropowych. Z ustaleń śledczych wynikało, że produkcja może odbywać się cyklicznie co kilka tygodni. Mając takie informacje policjanci CBŚP przeprowadzili akcję, pod nadzorem Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu.

W wyniku podjętych działań policjanci zatrzymali 3 osoby i zlikwidowali laboratorium narkotyków syntetycznych. Wówczas także zabezpieczyli m.in. częściowo skrystalizowaną substancję o masie co najmniej 1036 kg, która była finalnym produktem procesu chemicznego. Po wstępnych badaniach w Laboratorium Kryminalistycznym Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu stwierdzono, że jest to 4CMC czyli klefedron, którego szacunkowa wartość wynosi około 41 mln zł.

Przy likwidacji laboratorium wsparcia policjantom CBŚP udzielili strażacy ze Specjalistycznej Grupy Chemiczno - Ekologicznej "Poznań 6" Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.

Trzem zatrzymanym osobom przedstawiono zarzuty nielegalnego wytwarzania znacznych ilości substancji psychotropowych w ramach zorganizowanej grupy przestępczej. Sąd Rejonowy w Poznaniu, na wniosek prokuratury wobec zatrzymanych mężczyzn zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

  • Policjant w kurtce z napisem "CBŚP", przed nim stojąc plastikowe pojemniki.
  • Strażak w kamizelce przeciwodłamkowej i hełmie z przyłbicą. Na plecach ma załażoną butlę z tlenem.
  • Plastikowe pojemniki wypełnione ciemną cieczą i zbryloną substancją.
  • Plastikowe beczki, obok stojący na podeście pojemnik służący do mieszania substancji.
  • Pojemniki służące do mieszania substancji. Obok stojący policjant.
  • Plastikowe beczki stojące na ziemi. W tle policjanci w kombinezonach.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 17.69 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony