Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Z 11 podejrzanych, 6 osób usłyszało zarzuty popełnienia zbrodni vatowskiej

Data publikacji 05.12.2022

Kolejne 11 osób zatrzymanych, w ramach śledztwa w którym łącznie występuje już 246 podejrzanych. Śledztwo jest prowadzone wobec 4 zorganizowanych grup przestępczych, której członkowie popełniali przestępstwa związane z wyłudzaniem podatku VAT oraz praniem pieniędzy. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że do obiegu wprowadzono faktury warte blisko 1,5 mld zł, zaś w działalność przestępczą zamieszanych jest kilkaset podmiotów gospodarczych.

Sprawa prowadzona jest od blisko 3 lat. Policjanci z Zarządu w Szczecinie Centralnego Biura Śledczego Policji, wspólnie z Zachodniopomorskim Urzędem Celno-Skarbowym (KAS), pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie wykonują czynności w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie zajmowali się wyłudzaniem podatku VAT, poprzez m.in. wystawianie nierzetelnych i poświadczających nieprawdę faktur VAT, a także praniem pieniędzy pochodzących z tego procederu.

Podczas ostatnich działań, wymierzonych w tę grupę funkcjonariusze zatrzymali 11 osób i przeszukali siedziby spółek, biur rachunkowych i mieszkań prywatnych, zabezpieczając przy tym m.in. dokumentację, nośniki danych informatycznych i telefony komórkowe.

Podejrzanym przedstawiono zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, oszustw skarbowych czy popełnianie tzw. przestępstw fakturowych. Jednemu z zatrzymanych prokurator przedstawił zarzuty dotyczące utrudniania postępowania w sprawie wielomilionowych wyłudzeń podatkowych oraz pomoc w uzyskiwaniu przez inną osobę fikcyjnych faktur VAT.

Są to kolejne już zatrzymania w ramach śledztwa prowadzonego wobec czterech zorganizowanych grup przestępczych o charakterze międzynarodowym, których członkowie popełniali przestępstwa karne i karnoskarbowe związane z wystawianiem nierzetelnych i poświadczających nieprawdę faktur VAT oraz prania pieniędzy.

Z dotychczasowych ustaleń wynika, że do obiegu wprowadzono faktury o łącznej wartości blisko 1,5 miliarda zł, zaś w działalność przestępczą zamieszanych jest kilkaset podmiotów gospodarczych.

Łącznie w sprawie o charakterze międzynarodowym występuje 246 podejrzanych, pomimo to śledztwo wciąż jest rozwojowe. Straty Skarbu Państwa oszacowano na kwotę ponad 50 mln zł.

Warto zapoznać się z opisami poprzednich realizacji:

Poszukiwani wpadli na Wyspach Kanaryjskich

174 podejrzanym przedstawiono łącznie ponad 600 zarzutów i zabezpieczono majątek wart ponad 35 mln zł

Pieniądze w pralce - rozbita grupa, której członkowie są podejrzani m.in. o zbrodnię vatowską

Powrót na górę strony