Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Poszukiwani wpadli na Wyspach Kanaryjskich

Data publikacji 07.06.2022

Skoordynowane działania funkcjonariuszy CBŚP oraz Guardia Civil doprowadziły do zatrzymania łącznie 10 osób na terenie Polski oraz Hiszpanii. Dzięki informacji przekazanej przez policjantów z Zarządu w Szczecinie i z grupy „łowców cieni” CBŚP, funkcjonariusze Guardia Civil zatrzymali 7 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym jedną podejrzaną o kierowanie tą grupą, a ściganych na podstawie ENA. Podejrzani wpadli na Wyspach Kanaryjskich, w tym samym czasie w Polsce zatrzymano kolejne 3 osoby. Śledztwo w sprawie wielomilionowych wyłudzeń prowadzi zachodniopomorski pion PZ Prokuratury Krajowej.

Policjanci z Zarządu w Szczecinie Centralnego Biura Śledczego Policji, przy udziale funkcjonariuszy z grupy „łowców cieni” CBŚP ustalili, że na Wyspach Kanaryjskich ukrywają się poszukiwani do sprawy wielomilionowych wyłudzeń podatku VAT. Śledztwo w sprawie przestępstw karnych i karnoskarbowych, związanych z wystawianiem nierzetelnych i poświadczających nieprawdę faktur VAT, a także prania pieniędzy pochodzących z tego procederu prowadzą policjanci z Zarządu w Szczecinie CBŚP i prokuratorzy Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie. Przedmiotem przestępstwa były m.in. usługi budowlane, reklamowe i transportowe. Według śledczych w przestępczą działalność może być zamieszanych kilkaset podmiotów gospodarczych, a straty Skarbu Państwa oszacowano na ponad 160 mln zł.

Wszystko wskazywało na to, że 7 osób mogących mieć związek z tą grupą przebywa poza granicami kraju. Dlatego też wydano za nimi Europejskie Nakazy Aresztowania. Polscy funkcjonariusze ustalili, że poszukiwani ukrywają się w Hiszpanii. W wyniku przekazanych informacji funkcjonariusze Guardia Civil, przy udziale policjantów CBŚP, zatrzymali 7 osób. Na podstawie Europejskiego Nakazu Dochodzeniowego hiszpańscy funkcjonariusze przeszukali miejsca, w których ukrywali się poszukiwani, w tym ekskluzywną willę w Las Palmas. W efekcie czego zabezpieczono dokumentację księgowo-finansową, komputery i telefony komórkowe. Wszczęto także procedurę ekstradycyjną wobec zatrzymanych osób.

Bardzo sprawne zrealizowanie międzynarodowego przedsięwzięcia było możliwie dzięki współpracy z Europolem, Eurojustem oraz przy wsparciu oficera łącznikowego CBŚP.

W tym czasie w Polsce w województwie łódzkim i śląskim policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali w ramach śledztwa kolejne 3 osoby. Wszyscy usłyszeli zarzuty między innymi prania pieniędzy pochodzących z przestępstw, a dwie osoby dodatkowo zarzut udziału w grupie przestępczej. 

W śledztwie łącznie występuje już blisko 200 podejrzanych, którym przedstawiono prawie 700 zarzutów, w tym 124 osoby usłyszały zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, z czego 6 kierowania nią. Wobec 44 osób zastosowano środek o charakterze izolacyjnym. Śledczy ustalili majątek należący do podejrzanych i przejęli mienie warte ponad 40 mln zł. Decyzją prokuratora przekazano część zabezpieczonego towaru wartego ponad 3 mln zł szczecińskim szpitalom i Policji.

Warto zobaczyć:

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 12.24 MB)

Powrót na górę strony