Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Łupem sprawców padło 1,7 mln dolarów - uderzenie w grupę nigeryjsko-polską

Data publikacji 01.06.2021

Śledczy z opolskiego CBŚP i Prokuratury Okręgowej w Opolu rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie podejrzani są o wyłudzenie 1,7 mln dolarów na szkodę niemieckiej firmy. Według śledczych członkowie międzynarodowego gangu zdobyli niezbędną wiedzę dot. działania przedsiębiorstwa, a następnie wysyłali żądania zapłaty zobowiązań liczone w milionach dolarów podając swoje numery kont. Podczas akcji CBŚP zatrzymało 5 osób (obywatela Polski, Ukrainy i 3 Nigeryjczyków). Ponadto policjanci z KPP w Brzegu, dzięki czujności pracownika banku, zatrzymali Nigeryjczyka, który próbował otworzyć konto na fałszywy paszport. Z ustaleń śledztwa wynika, że niemiecka firma może nie być jedyną poszkodowaną w wyniku działania grupy.

Wszystko zaczęło się, gdy jedna z niemieckich firm odkryła, że stała się ofiarą oszustwa. Łupem sprawców padło 1,7 mln dolarów. Trop prowadził do Polski, dlatego sprawą zajęli się policjanci z Zarządu w Opolu Centralnego Biura Śledczego Policji i prokuratorzy Prokuratury Okręgowej w Opolu. Niestety żadne z przekazanych przez stronę niemiecką informacji wskazujących na osoby związane z tym przestępstwem nie potwierdziły się. Dane osób czy adresy ich przebywania okazały się fałszywe. Aby ustalić sprawców śledczy musieli rozpocząć czynności od początku.

Przez blisko miesiąc policjanci CBŚP z Opola nieustannie zbierali informacje, weryfikowali i analizowali je, prowadzili pracę operacyjną i procesową. Wszystko po to, aby ustalić okoliczności sprawy, prawdziwą tożsamość przestępców, a następnie zatrzymać ich. W efekcie ogromnego zaangażowania policjantów i prokuratorów ustalono osoby mogące mieć związek z przestępstwem.

Z zebranego materiału wynika, że członkowie międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej zdobyli niezbędną wiedzę dot. działalności przedsiębiorstwa, a następnie podszywając się pod kontrahentów żądali zapłaty za wykonaną usługę czy towar. Pracownicy firmy mając świadomość zobowiązania przelewali pieniądze oszustom.

Wszystko wskazuje na to, że podejrzani korzystając ze sfałszowanych lub skradzionych dokumentów, w tym paszportów francuskich, holenderskich i portugalskich uzyskiwali polskie dokumenty na pobyt czasowy w naszym kraju, podając jednocześnie nieprawdziwy adres zamieszkania.                                       

Na podstawie zebranego materiału dowodowego policjanci CBŚP przeprowadzili w minionym tygodniu akcję na terenie woj. opolskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego, podczas której zatrzymali 5 osób, w tym 3 Nigeryjczyków oraz obywatela Polski i Ukrainy. Podczas działań zabezpieczono 5 sfałszowanych paszportów różnych państw, tj. Portugalii, Francji i Holandii oraz dokumenty nigeryjskie i niemieckie. Wówczas przejęto także blisko 50 kart bankomatowych oraz dużą ilość dokumentów i kart telefonicznych. Zabezpieczono również blisko 2,6 mln zł na rachunkach bankowych oraz 25 tys. zł w gotówce.   

W międzyczasie pracownik jednej z placówek bankowych w Brzegu rozpoznał fałszywy paszport klienta, który chciał założyć konto. Bezzwłocznie poinformował o swoim odkryciu miejscową Policję. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Brzegu zatrzymali Nigeryjczyka posługującego się fałszywym paszportem. Jednocześnie przekazali informację o swoim działaniu funkcjonariuszom CBŚP. Szybko połączono te wątki, a zatrzymany mężczyzna okazał się elementem układanki.   

W Prokuraturze Okręgowej w Opolu zatrzymanym przedstawiono zarzuty m.in. dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenia mienia znacznej wartości, posługiwania się sfałszowanym dokumentem czy prania pieniędzy pochodzących z przestępstw. Decyzją sądu 5 osób zostało tymczasowo aresztowanych, wobec szóstej zastosowano dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju.

 • policjanci CBŚP stoją na klatce
 • funkcjonariusze obezwładniają osobę na klatce
 • funkcjonariusze doprowadzają osobę do pojazdów służbowych
 • funkcjonariusze prowadzą osobę
 • funkcjonariusze doprowadzają osobę do budynku
 • policjanci szykują się do działań
 • kart bankowe i paszporty
 • paszporty i funkcjonariusz trzymający kartę bankową
 • karty bankowe
 • paczka zaadresowana do Paryża
 • policjant trzyma w ręce pieniądze

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 47.96 MB)

Powrót na górę strony