Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uszczuplenia Skarbu Państwa mogły wynieść blisko 130 mln zł - akcja CBŚP i KAS

Data publikacji 09.11.2019

Funkcjonariusze CBŚP i KAS przeprowadzili kolejną akcję związaną z likwidacją międzynarodowego związku przestępczego, którego członkowie są podejrzani o wprowadzanie do obrotu na terenie RP nielegalne paliwo. Według śledczych grupa na przestrzeni lat 2015-2018 wprowadziła do obrotu 41 mln litrów paliwa. Podczas akcji zatrzymano sześciu mężczyzn.

Przestępczy proceder polegał na wprowadzaniu do obrotu na terenie Polski nielegalnego paliwa pochodzącego z Niemiec. Paliwo, przy pomocy fikcyjnych podmiotów, miało być transportowane w tranzycie przez teren RP do krajów nadbałtyckich. W rzeczywistości paliwo w postaci oleju opałowego po odbarwieniu było rozprowadzane na terenie Polski jako olej napędowy.  

Działania służb są kontynuacją akcji z marca bieżącego roku, w trakcie której zatrzymano sześć osób podejrzanych o udział w międzynarodowym związku przestępczym po stronie polskiej oraz czterech po stronie niemieckiej, a także zabezpieczono majątek o wartości kilkudziesięciu mln zł (o sprawie pisaliśmy w komunikacie: Rozbita polsko-niemiecka grupa przestępcza przerabiająca olej opałowy na napędowy).

Uszczuplenia Skarbu Państwa w tej sprawie szacowane są obecnie na kwotę blisko 130 milionów złotych.

3 listopada funkcjonariusze prowadzili działania na terenie województw śląskiego i łódzkiego. Zatrzymali sześciu mężczyzn, którym Prokuratura Okręgowa w Częstochowie przedstawiła zarzut udziału w zorganizowanym związku przestępczym oraz popełniania przestępstw karnych-skarbowych o dużej wartości.

Sąd Rejonowy w Częstochowie wobec 5 zatrzymanych zastosował tymczasowy areszt. Szósty z zatrzymanych został zwolniony ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający prowadzenie dalszych czynności procesowych.

Łącznie w sprawie zatrzymano już 12 osób.  Sprawa jest w toku. Śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Materiał na podstawie KAS

Powrót na górę strony
Polska Policja