Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wyłudzali Vat, teraz stracą swoje majątki – CBŚP rozbiło zorganizowaną grupę przestępczą

13 osób, w tym zawodników sztuk walki, zaangażowanych w przestępczy proceder wyłudzania VAT na obrocie bejcą ognioodporną i panelami fotowoltaicznymi zatrzymali policjanci lubelskiego CBŚP we współpracy z funkcjonariuszami lubelskiego UCS. Podczas zatrzymań funkcjonariusze znaleźli niewielkie ilości narkotyków. Zabezpieczyli również majątek należący do osób zatrzymanych i skierowali wnioski o kolejne zabezpieczenie składników majątkowych wysokości 8 mln zł. Szacuje się, że grupa wyłudziła ponad 124 mln podatku VAT. Sprawa jest prowadzona pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Zamościu.

Funkcjonariusze lubelskiego CBŚP od kilku miesięcy rozpracowują zorganizowaną grupę przestępczą, która działała w całym kraju. Jak ustalili policjanci, jej członkowie zajmowali się fikcyjną działalnością gospodarczą, by wyłudzić nienależny zwrotu podatku VAT. Swój proceder prowadzili  poprzez łańcuch firm założonych na „słupy”, obrót „pustymi fakturami”, wyłudzenia kredytów bankowych i pranie  pieniędzy.

Policjanci ustalili, że grupa przestępcza w trakcie prowadzonej działalności  poprzez podmioty gospodarcze kreowała fikcyjne zdarzenia gospodarcze, które w konsekwencji prowadziły do  wyłudzaniu podatku VAT w ramach wewnątrzwspólnotowych dostaw i nabycia towarów. Funkcjonariusze wyliczyli, że kwota wyłudzonego podatku VAT może wynosić nawet 124 miliony złotych.

Funkcjonariusze CBŚP pracując nad tą sprawą ustalili tożsamość osób biorących udział w procederze. Przygotowali się skrupulatnie do akcji zatrzymań, angażując antyterrorystów z KWP w Katowicach i zespoły realizacyjne CBŚP. Takie środki ostrożności zostały podjęte ze względu na podejrzenia, że niektóre osoby mogą mieć broń. Również część z nich parała się zawodowo sztukami walk. Policjanci wraz z funkcjonariuszami urzędu celno-skarbowego weszli jednocześnie pod kilkanaście adresów w 7 województwach i zatrzymali 13 osób. Przy jednym z zatrzymywanych mężczyzn, funkcjonariusze zabezpieczyli kilkadziesiąt gramów marihuany i kokainy oraz wagi elektroniczne służące do ich ważenia i porcjowania.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Zamościu, gdzie przedstawiono im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw i naruszeń kodeksu karno-skarbowego. Wobec 5 podejrzanych Sąd Rejonowy w Zamościu zastosował tymczasowe aresztowanie. Kolejne 5 osób będzie podpisywało policyjny dozór. Dwie osoby zapłaciły poręczenie majątkowe wysokości 70 tys. zł.

Policjanci zabezpieczyli 26 tys. zł i 2200 euro. Dodatkowo skierowano do prokuratury wniosek o zabezpieczenie nieruchomości o wartości prawie 8 mln zł.

Do tej pory w sprawie występuje 35 podejrzanych, w tym 30 członków zorganizowanej grupy przestępczej.  18 osób zostało tymczasowo aresztowanych.  Funkcjonariusze zabezpieczyli majątek wartości blisko 41 mln zł.

kom. Rafał Szymański

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 24.34 MB)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 10.05 MB)

Powrót na górę strony