Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wyłudzali VAT na fikcyjnym obrocie bejcą i panelami fotowoltaicznymi

13 osób zatrzymanych, zabezpieczona broń, panele fotowoltaiczne to efekt działań funkcjonariuszy CBŚP z Lublina przy współpracy wywiadu skarbowego UKS w Lublinie. Policjanci rozbili zorganizowaną grupę przestępczą trudniącą się wyłudzeniami VAT na wielką skalę. Zatrzymania miały miejsce w województwach: lubelskim, mazowieckim, śląskim, opolskim i wielkopolskim. 9 osób zostało już tymczasowo aresztowanych przez sąd, a wobec pozostałych zastosowano inne środki. Skarb Państwa na działalności przestępców stracił co najmniej 5 mln złotych.

Funkcjonariusze CBŚP od roku rozpracowywali zorganizowaną grupę przestępczą trudniącą się wyłudzeniami VAT. Przy pomocy wywiadu skarbowego z Lublina, policjanci ustalili, kto stoi za przestępczym procederem i jak dokładnie on wygląda. Policjanci ustalili, że w tę działalność zaangażowane były osoby, które wcześniej trudniły się przestępczością typowo kryminalną (wymuszenia, rozboje).

Funkcjonariusze ustalili, że stworzone zostały podmioty gospodarcze. Uczestniczyły one w obrocie bejcą ognioodporną, panelami słonecznymi i ogniwami fotowoltaicznymi z innymi podmiotami, które faktycznie funkcjonowały na rynku. Towary miały być sprowadzane z Czech i Słowacji. Za pomocą poświadczających nieprawdę faktur VAT i towarzyszących im przelewów bankowych, dokumentowany był fikcyjny obrót towarami. Takie nierzetelne dokumenty potwierdzające fikcyjny obrót handlowy były podstawą ubiegania się o zwrot nienależnego podatku.

Akcja zatrzymań została skrupulatnie zaplanowana. Blisko 100 funkcjonariuszy jednocześnie weszło pod kilkadziesiąt adresów w pięciu województwach. Policjanci zatrzymali dwóch liderów grupy przestępczej i 9 jej członków. Liderzy byli zatrzymywani przy pomocy policyjnych antyterrorystów, bowiem istniało podejrzenie, że mogą mieć broń.

Podczas przeszukań, policjanci zabezpieczyli broń i panele fotowoltaiczne, które były wielokrotnie wykazywane na fakturach przy fikcyjnej sprzedaży. Zabezpieczono też mienie należace do przestępców wartości 2 mln złotych. 

Wszyscy zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Zamościu, gdzie usłyszeli zarzuty: działania w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa i zarzuty karno-skarbowe.

Liderom grozi do 15 lat pozbawienia wolności, a członkom grupy do 12.

Sprawa jest rozwojowa, policjanci CBŚP planują kolejne zatrzymania i szacują, że Straty Skarbu Państwa są wielokrotnie większe. Sprawa jest prowadzona pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Zamościu. 

Mat. Foto/Video KWP Katowice

kom. Agnieszka Hamelusz 

Film Wyłudzali VAT na fikcyjnym obrocie bejcą i panelami fotowoltaicznymi

Pobierz plik Wyłudzali VAT na fikcyjnym obrocie bejcą i panelami fotowoltaicznymi (format mp4 - rozmiar 8.67 MB)

Powrót na górę strony