Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ponad 250 funkcjonariuszy jednocześnie działało w Wielkopolsce i Lubuskim i Mazowieckim - rozbita zorganizowana grupa przestępcza

8 osób, w tym kierującego zorganizowaną grupą przestępczą, 5 jej członków i 2 osoby zajmujące się drukowaniem podrobionych opakowań na papierosy zawierających znaki towarowe znanych producentów zatrzymali policjanci CBŚP z Krakowa i Poznania. Policjanci zabezpieczyli przy zatrzymanych broń palną i amunicję, urządzenia służące do zagłuszania do wykrywania i zagłuszania sygnału GPS i skanowania częstotliwości policyjnych. W trakcie akcji służb CBŚP, BOA, SPAP, wywiadu skarbowego i izb celnych zabezpieczono ponad 2,5 mln papierosów i 700 kilogramów tytoniu. Policjanci oszacowali, że grupa wprowadziła do obrotu ponad 35 mln nielegalnych papierosów.

W kilkunastu miejscach województw lubuskiego i wielkopolskiego oraz mazowieckiego policjanci krakowskiego Centralnego Biura Śledczego Policji zajmujący się zwalczaniem zorganizowanej przestępczości ekonomicznej, wspomagani przez kolegów z innych zarządów CBŚP i ich grupy realizacyjne, Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP, SPAP KWP w Łodzi, a także Wywiadu Skarbowego oraz Izby Celnej z  Wrocławia i Krakowa przeprowadzili skoordynowane działania ukierunkowane na rozbicie grupy przestępczej trudniącej się nielegalną produkcją  i dystrybucją hurtowych ilości papierosów. W sumie w działaniach wzięło udział ponad 250 funkcjonariuszy.

Policjanci ustalili, że zorganizowana grupa przestępcza wykorzystywała dwie zabezpieczone linie do produkcji papierosów, jak również korzystała z kilku magazynów. Ja ustalili funkcjonariusze, od sierpnia 2015 roku do momentu realizacji sprawy grupa nielegalnie wyprodukowała i wprowadziła do obrotu papierosy różnych marek w ilości łącznej co najmniej 35,5 miliona o wartości szacunkowej ponad 25,5 mln zł. i co najmniej   dwie tony tytoniu do palenia o wartości szacunkowej 1,5 mln zł.

W trakcie działań zabezpieczono ponad 2,5 miliona podrobionych papierosów i ok. 700 kg tytoniu.

W efekcie przeprowadzonych przez policjantów przeszukań ujawniono szereg telefonów komórkowych i komputerów, jak również urządzeń służących do wykrywania i zagłuszania sygnału GPS, a także skanowania częstotliwości policyjnych.

W mieszkaniu zajmowanym przez jednego z podejrzanych funkcjonariusze zabezpieczyli 3 sztuki broni palnej i 32 szt. amunicji, a nadto nieznaczne ilości kokainy, marihuany, MDMA i ekstazy.

Wstępnie oszacowano, że straty skarbu państwa z tytułu uszczuplenia należnego podatku akcyzowego od wyrobów tytoniowych mogły osiągnąć wysokość ponad 32 mln zł.

Podejrzanym, oprócz udziału i kierowania  zorganizowaną grupą przestępczą, zarzucono popełnienie przestępstw skarbowych, objętych przepisami karnymi z ustawy o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych, a także ustawy prawo własności przemysłowej.

Wobec członków grupy sąd zastosował tymczasowe aresztowanie. W stosunku do pozostałych dwóch osób dozór Policji, poręczenia majątkowe i zakazu opuszczania kraju.

Obecnie, w ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Regionalną w Krakowie, policjanci ustalają pozostałe osoby zaangażowane w przestępczy proceder, a także miejsc gdzie znajdują się pozostałe magazyny, w których składowane były maszyny służące do produkcji wyrobów akcyzowych.

mat. video CBŚP/KWP Poznań

kom. Agnieszka Hamelusz 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 12.43 MB)

Powrót na górę strony