Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Uderzenie CBŚP w oszustów działających metodą "na wnuczka"

Data publikacji 07.12.2015

Policjanci CBŚP i Wydziału Kryminalnego KWP we Wrocławiu zatrzymali 5 osób, podejrzewanych o dokonywanie oszustw metodą „na wnuczka" - sprawcy wpadli w momencie, gdy dzwonili do potencjalnych ofiar na terenie Niemiec. Zatrzymani to obywatel polski, obywatele niemieccy i osoby mające podwójne obywatelstwo polsko-amerykańskie. Śledztwo w tej sprawie nadzorowane jest przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie. Działania prowadzone były przy ścisłej współpracy z policją i prokuraturą niemiecką.

W godzinach porannych 2 grudnia 2015 r. na polecenie Prokuratury Okręgowej w Warszawie przeprowadzono przeszukania domu i apartamentów w jednym z kompleksów handlowo-mieszkalnych na terenie Wrocławia. Policjanci weszli do mieszkań w momencie, gdy przebywające tam osoby dzwoniły do potencjalnych ofiar na terenie Niemiec. Przestępcy byli całkowicie zaskoczeni działaniami policji. Jak ustalono, tego dnia zdołali wykonać już kilkadziesiąt połączeń.

Sprawcy byli doskonale przygotowani. Oprócz oddzielnych telefonów wykorzystywanych do wykonywania połączeń, mieli także tablety, na których przedstawiona była mapa z zaznaczonymi punktami, w których znajdowały się telefony stacjonarne osób pokrzywdzonych. Wykorzystywano w  tym celu specjalne oprogramowanie. Kolejność potencjalnych ofiar wybierana była w sposób alfabetyczny. 

Jest to pierwszy przypadek, kiedy udało się zatrzymać sprawców tego typu przestępstw na gorącym uczynku.

W przeszukiwanych lokalach zabezpieczono kilkadziesiąt telefonów komórkowych, tablety, komputery i inne urządzenia elektroniczne, a także  pieniądze: 17,2 tys. franków szwajcarskich, 13,9 tys. euro i 2900 złotych.

Na podstawie dowodów uzyskanych w trakcie przeszukań, a także  innych działań policji i prokuratury, wobec jednej osoby, z podwójnym obywatelstwem polsko-amerykańskim, sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, wobec dwóch kolejnych osób, obywateli niemieckich, sąd wydał decyzję o uwzględnieniu Europejskiego Nakazu Aresztowania i deportacji do Niemiec. 

W trakcie działań prowadzona była ścisła współpraca z policją i prokuraturą niemiecką.

Sprawa ma charakter rozwojowy - po analizie zgromadzonego materiału będą podejmowane decyzje o zatrzymaniu kolejnych osób.

CBŚP Warszawa

 

Powrót na górę strony
Polska Policja