Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sprawcy uprowadzenia adwokata zatrzymani przez CBŚP

Policjanci CBŚP, wspierani przez funkcjonariuszy KWP w Gdańsku, Radomiu i Olsztynie, zatrzymali w Ostrołęce i w jej okolicach 4 mężczyzn związanych z uprowadzeniem w czerwcu adwokata, prowadzącego kancelarię na terenie Gdańska. Zatrzymania są efektem intensywnej pracy specjalnej grupy śledczej powołanej przez Komendanta Głównego Policji. Dwaj zatrzymani odpowiedzą za uprowadzenie, dwaj kolejni - za pomocnictwo w wymuszeniu rozbójniczym. Grożą im wieloletnie kary pozbawienia wolności.

Sprawa miała swój początek 29 czerwca 2015 r. Sprawcy - jadąc autem wyposażonym w światła błyskowe, z zamontowanym na tylnej szybie wyświetlaczem o treści „Policja” - zatrzymali pod pozorem kontroli drogowej samochód. Jechał nim adwokat mający kancelarię w Gdańsku. Następnie sprawcy, mający na sobie umundurowanie i kamizelki taktyczne oraz podający się za policjantów CBŚP, zbili młotem szybę w drzwiach kierowcy, a jego samego uprowadzili. Od swojej ofiary zażądali miliona złotych za uwolnienie, grożąc jej pozbawieniem życia. Dzień później, 30 czerwca, po uzyskaniu zapewnienia, że pieniądze zostaną przekazane, uprowadzony mężczyzna został uwolniony w pobliżu Ostródy. 

Policjanci natychmiast zajęli się tą sprawą. Powołano, decyzją Komendanta Głównego Policji, specjalną grupę śledczą, która badała każdy możliwy wątek. Podczas śledztwa wykonano liczne czynności procesowe, korzystano z pomocy biegłych, wykorzystano zapisy z monitoringu, a także zabezpieczono ślady biologiczne DNA. 

Efektem konsekwentnej, pięciomiesięcznej pracy grupy było ustalenie osób związanych z uprowadzeniem adwokata.  1 grudnia zostały one zatrzymane w Ostrołęce i w jej okolicach. W ręce policjantów CBŚP, których wspierali funkcjonariusze KWP w Gdańsku, Radomiu i Olsztynie, wpadli: 34-letni Maciej B., 25-letni Arkadiusz R., 32-letni Marcin T. oraz 33-letni Sylwester M.

Maciejowi B. i Arkadiuszowi R. prokurator zarzucił popełnienie dwóch przestępstw: uprowadzenia dla okupu oraz nielegalnego posiadania broni palnej. Za zarzucane przestępstwa podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności do lat 15. Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe, uwzględniając wniosek prokuratora, zdecydował o tymczasowym aresztowaniu mężczyzn na 3 miesiące.

Z kolei Marcinowi T. i Sylwestrowi M., którzy nie brali bezpośredniego udziału w uprowadzeniu adwokata, prokurator zarzucił popełnienie przestępstw pomocnictwa w wymuszeniu rozbójniczym przez użyczenie samochodów, które były wykorzystywane przez sprawców. Po przesłuchaniu podejrzanych prokurator zdecydował o zastosowaniu wobec nich środków zapobiegawczych w postaci dozoru policji.

Śledztwo jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku.

CBŚP, wideo: CBŚP / KWP w Gdańsku

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 13.81 MB)

Powrót na górę strony