Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uderzenie CBŚP w podziemie narkotykowe

Data publikacji 05.11.2015

Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji przejęli amfetaminę wartą co najmniej 300 tysięcy złotych oraz zlikwidowali laboratorium, w którym produkowano ten środek psychoaktywny. Zatrzymano też, tuż po narkotykowej transakcji, osoby powiązane ze środowiskiem pseudokibiców, podejrzewane o udział w przestępczym procederze.

W śledztwie prowadzonym przez policjantów Centralnego Biura Śledczego, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie, ustalono, że członkowie rozbitej grupy przestępczej tylko w ciągu ostatniego roku wprowadzili do obrotu co najmniej kilkadziesiąt kilogramów amfetaminy o czarnorynkowej wartości blisko miliona złotych. Narkotyki były rozprowadzane głównie w środowiskach krakowskich pseudokibiców, którzy byli odbiorcami „półhurtowymi”. Dalej sprzedaż odbywała się już w kręgach detalicznych – przede wszystkim w Małopolsce, ale także na Śląsku i województwie świętokrzyskim.

Pracując nad tą sprawą, policjanci CBŚP rozpracowywali kolejne etapy narkotykowego procederu, koncentrując się na dotarciu do osób związanych z produkcją amfetaminy. Ich działania przyniosły efekt: na jednym z krakowskich osiedli zatrzymano dwóch narkotykowych handlarzy, którzy właśnie dokonywali transakcji. Następnie namierzono miejsce, gdzie mógł się znajdować magazyn narkotyków.  Okazało się, iż  funkcjonowało tam laboratorium, w którym odbywał się końcowy etap produkcji gotowego narkotyku. 

W sumie podczas realizacji zatrzymano cztery osoby. Wśród nich znalazł się także lider grupy, który zorganizował proceder. Z uwagi na przypuszczenia, że osoby te mogą posiadać broń palną i zachowywać się niebezpiecznie, działania związane z ich zatrzymaniem były prowadzone z udziałem policyjnych antyterrorystów.

Łącznie zabezpieczono 16 kg amfetaminy oraz prawie 200 kg innej substancji, tzw. wypełniacza. Odnaleziona została także broń palna oraz ponad 100 sztuk  amunicji.

Na poczet przyszłych kar policjanci zabezpieczyli ponad 160 tysięcy złotych mogących pochodzić z narkotykowych transakcji oraz samochody należące do sprawców przestępstw.

Zatrzymane osoby zostały już przesłuchane. Prokurator przedstawił im zarzuty przetwarzania i posiadania znacznych ilości środków odurzających i wprowadzania ich do obrotu. Jedna z osób odpowie dodatkowo za nielegalne posiadanie broni palnej i amunicji.  Sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu podejrzanych.

Wytwarzanie i przetwarzanie znacznej ilości narkotyków zagrożone jest karą co najmniej 3 lat pozbawienia wolności.

CBŚP Kraków

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 11.47 MB)

Powrót na górę strony