Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci CBŚP zlikwidowali nielegalną fabrykę papierosów

Data publikacji 02.11.2015

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji wraz z funkcjonariuszami Izby Celnej z Poznania zlikwidowali na terenie województwa kujawsko-pomorskiego nielegalną fabrykę papierosów. Zabezpieczono ponad 600 tys. sztuk papierosów i 9 ton krajanki tytoniowej. Łącznie policjanci zatrzymali 13 osób.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału Zwalczania Przestępczości Izby Celnej w Poznaniu zatrzymali 13 osób, w tym 7 obywateli Ukrainy i jednego obywatela Rosji, zamieszanych w proceder nielegalnej produkcji papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy.

Zatrzymani mężczyźni są podejrzani o produkcję podrobionych papierosów różnych marek. Sprzedawali je na terytorium wielu krajów Unii Europejskiej. Podejrzani w wieku od 24 do 63 lat to mieszkańcy województwa wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i podlaskiego.

Funkcjonariusze zabezpieczyli wiele maszyn, w tym linię służącą do produkcji papierosów oraz linię do ich pakowania. Wartość zabezpieczonego sprzętu wynosi ok. 3 mln zł.

Z wyliczeń Izby Celnej wynika, iż przestępcy swoją działalnością narazili Skarb Państwa na straty z tytułu nieopłaconej akcyzy i podatku VAT na kwotę ok. 10 mln zł. Teraz w więzieniu mogą spędzić nawet 6 lat.

W dniu tej realizacji połączone siły Centralnego Biura Śledczego Policji i Izby Celnej z Poznania, wspierane przez policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy oraz funkcjonariuszy Izby Celnej w Toruniu, weszły jednocześnie do kilku miejsc w całym kraju. W wyniku przeszukań funkcjonariusze zabezpieczyli linie oraz komponenty do pakowania papierosów. Zgromadzone w nielegalnych fabrykach zapasy były wystarczające do wyprodukowania kilkudziesięciu milionów sztuk papierosów.

KWP Poznań / CBŚP Poznań

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 14.33 MB)

Powrót na górę strony