Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Funkcjonariusze CBŚP, SG i ABW doskonalili technikę jazdy

Przez cztery dni w Toruńskiej Akademii Jazdy funkcjonariusze CBŚP, SG i ABW doskonalili technikę jazdy ofensywnej.

Szkolenie z zakresu techniki i taktyki jazdy ofensywnej w kontakcie podczas pościgu oraz zatrzymywania szczególnie niebezpiecznych przestępców było kolejnym przedsięwzięciem realizowanym przez Karpacki Ośrodek Wsparcia SG w Nowym Sączu w ramach projektu „The Power of Synergy. Współpraca Straży Granicznej, Centralnego Biura Śledczego oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w zakresie zwalczania przestępczości transgranicznej i zorganizowanej”, dofinansowanego z Funduszy Norweskich.

Szkolenie zostało zorganizowane zarówno dla funkcjonariuszy SG, jak i CBŚP oraz ABW. Obejmowało m.in. jazdę w kontakcie, jazdę taktyczną, operacje pościgowe, jazdę w różnych warunkach drogowych, pogodowych i oświetleniowych, zatrzymanie pojazdu w ruchu, hamowanie awaryjne przy różnych prędkościach, również na płycie poślizgowej, jazdę samochodem poślizgowym (tzw. „Skid Car”).

Niezwykle widowiskowe były symulacje sytuacji związanych z zatrzymaniem niebezpiecznych przestępców, omijanie przeszkody – najazd na przeszkodę, awaryjne zatrzymywanie pojazdu przed przeszkodą, kontrolowany poślizg i techniki wyprowadzania pojazdu z poślizgu.

Atrakcjami szkolenia były także: slalom symetryczny i niesymetryczny, jazda synchroniczna, zachowanie się w pojeździe wytrącanym, spychanie, hamowanie, blokowanie pojazdu ściganego podczas próby zatrzymania przestępcy, jazda ofensywna, z użyciem samochodu do taranowania, techniki taranowania oraz zepchnięcia auta blokującego pas drogi z osi jego ruchu podczas jazdy z różnymi prędkościami, ćwiczenia na symulatorze zderzeń, symulatorze dachowania oraz wadze przeciążeniowej.

Nowe umiejętności zdobyte przez uczestników szkolenia z pewnością przyczynią się do zwiększenia skuteczności oraz bezpieczeństwa służb w sytuacjach związanych z koniecznością podejmowania pościgów za przestępcami.

 

Powrót na górę strony