Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

CBŚP zlikwidowało jedną z największych nielegalnych fabryk papierosów w Polsce

Policjanci katowickiego zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z funkcjonariuszami Izby Celnej w Katowicach oraz Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki w Tuplicach weszli na teren nielegalnej fabryki znajdującej się w Mysłowicach i na gorącym uczynku zatrzymali 5 osób. Zabezpieczyli 1,5 mln gotowych papierosów oraz 3 tony krajanki tytoniowej. Wstępne straty Skarbu Państwa oszacowane zostały na kwotę 3,5 mln zł. Śledztwo w sprawie prowadzi Prokuratura Apelacyjna w Katowicach.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji w wyniku wielomiesięcznej pracy operacyjnej ustalili, że na terenie Śląska działa zorganizowaną grupa przestępcza, która  zajmuje się przemytem papierosów do krajów Unii Europejskiej.

Przeprowadzona w dniu 27 lipca 2015 roku realizacja doprowadziła do zatrzymania 5 osób - w tym obywatela Rumunii - związanych z produkcją i dystrybucją nielegalnych papierosów. Sprawcy byli całkowicie zaskoczeni i nie mieli czasu na jakąkolwiek reakcję.

W trakcie przeszukania pomieszczeń w jednej z hal zabezpieczono dwie profesjonalne maszyny do produkcji papierosów wartości 2 mln złotych oraz dwie maszyny, służące do paczkowania papierosów wartości 1,2 mln złotych. Według opinii specjalistów wydajność tylko jednej maszyny do produkcji wynosiła do 1 mln papierosów w ciągu 8 godzin pracy. Zabezpieczono również 3 tony krajanki tytoniowej oraz 1,5 mln gotowych papierosów w podrobionych opakowaniach z oznaczeniami znanych międzynarodowych koncernów, które miały trafić do Wielkiej Brytanii i Norwegii.

Funkcjonariusze przeszukali kolejne pomieszczenia, zabezpieczając ogromne ilości półproduktów, służących do produkcji papierosów, w tym gilzy, filtry, kleje i podrobione opakowania renomowanych koncernów tytoniowych.

Sprawcy usłyszeli zarzuty związane z nielegalną produkcją i wprowadzaniem do obrotu wyrobów akcyzowych. Grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności, która może być nadzwyczajnie obostrzona do lat 10.

Wobec wszystkich 5 zatrzymanych sąd, na wniosek prokuratora, zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.   

CBŚP Katowice        

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 7.07 MB)

Powrót na górę strony
Polska Policja