Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci CBŚP zabezpieczyli ponad 50 ton suszu tytoniowego

Data publikacji 30.06.2015

Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z funkcjonariuszami Izby Celnej w Olsztynie oraz pracownikami Urzędu Kontroli Skarbowej w Olsztynie zlikwidowali na terenie powiatu iławskiego nielegalną krajalnię tytoniu. Funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 50 ton suszu tytoniowego oraz maszynę służącą do jego produkcji. 5 osób w wieku od 23 do 45 lat usłyszało zarzuty. Straty Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconych podatków szacuje się na ponad 23 mln złotych. Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Iławie.

Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji ustalili, że na terenie powiatu iławskiego jest produkowany susz tytoniowy. Analiza zebranych materiałów w tej sprawie pozwoliła wytypować dokładne miejsca nielegalnej działalności oraz osoby związane z tym procederem.

W czwartek po południu policjanci CBŚP wspólnie z funkcjonariuszami Izby Celnej w Olsztynie oraz pracownikami Urzędu Kontroli Skarbowej w Olsztynie weszli jednocześnie na teren 3 gospodarstw w powiecie iławskim i nowomiejskim. W jednym z nich zabezpieczyli maszynę służącą do produkcji suszu tytoniowego, blisko 550 kg tytoniu oraz 3 tony suszu, które znajdowały się w busie przygotowanym do transportu. Tam też został zatrzymany organizator nielegalnej działalności – Dariusz Z. W pozostałych dwóch miejscach funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 46 ton suszu tytoniowego oraz zatrzymali 4 osoby, które usłyszały zarzuty nielegalnego przechowywania wyrobów akcyzowych.

Organizator już w najbliższym czasie odpowie za wytwarzanie wyrobów akcyzowych oraz niepłacenie podatków z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Wobec podejrzanych o przestępstwa karno – skarbowe zastosowano poręczenia majątkowe, policyjne dozory oraz zakazy opuszczania kraju. Grożą im kary od grzywny do 3 lat pozbawienia wolności.

Straty Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconych podatków szacuje się na ponad 23 mln złotych. Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Iławie. Jak zapowiadają policjanci – sprawa ma charakter rozwojowy.    

  • Urządzenie do suszenia tytoniu
  • wnętrze hali
  • wnętrze bębna z tytoniem
  • pojazd z opakowaniami tekturowymi
  • wnętrze hali z opakowaniami
  • rozerwane opakowanie z tytoniem

Film Policjanci CBŚP zabezpieczyli ponad 50 ton suszu tytoniowego

Pobierz plik Policjanci CBŚP zabezpieczyli ponad 50 ton suszu tytoniowego (format mp4 - rozmiar 9.05 MB)

Powrót na górę strony