Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejny zatrzymany w rękach „łowców cieni”

Data publikacji 27.06.2015

Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali na terenie województwa śląskiego Mariana M. (55-l.). Mężczyzna był poszukiwany na podstawie dwóch listów gończych wystawionych przez sądy. Działalność grupy którą kierował doprowadziła do uszczuplenia Skarbu Państwa o kwotę ponad 60 milionów złotych.

Marian M. latach 2007-2009 kierował grupą przestępczą zajmującą się wyłudzaniem znacznych kwot pieniężnych związanych ze zwrotem podatku VAT. Przestępstwa te dotyczyły branży paliwowej. Mężczyzna wraz z innymi osobami wystawiał tzw. puste faktury VAT a następnie ubiegał się o odliczenie podatku wynikającego z faktur.

Następnie w latach 2009-2011 mężczyzna rozszerzył nielegalną działalność o handel wyrobami stalowymi, elektrycznymi i drewnianymi. Członkowie grupy zakładali firmy, które między sobą dokonywały fikcyjnego obrotu towarami importowanymi z krajów Unii Europejskiej. Pomimo składanych deklaracji firmy nie odprowadzały należnego podatku a towar eksportowały do innych krajów UE. Następnie ubiegały się o zwrot nadpłaconego podatku VAT.

W związku z tą sprawą zatrzymanych zostało już 50 osób. Szacuje się, że z tytułu wyłudzonego podatku, Skarb Państwa został uszczuplony o ponad 60 milionów złotych.

Marianowi M. grozi teraz kara pozbawienia wolności do 10 lat.

 

Powrót na górę strony