Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uprowadzony mężczyzna uwolniony przez policjantów – 4 podejrzani tymczasowo aresztowani

Data publikacji 24.06.2015

Niezwłocznie podjęte przez policjantów z województwa dolnośląskiego i opolskiego działania oraz bardzo dobra ich koordynacja przez służbę dyżurną, doprowadziły do uwolnienia mężczyzny, uprowadzonego dla okupu. Podejrzani zostali zatrzymani w ciągu zaledwie dwóch godzin od otrzymania zgłoszenia o uprowadzeniu. W sprawie zatrzymano 4 osoby, które po usłyszeniu zarzutów, decyzją sądu zostały już tymczasowo aresztowane.

Do zatrzymania doszło po tym, jak 21 czerwca 2015 r., w godzinach rannych, do oficera dyżurnego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu wpłynęła informacja o tym, że nieznani jeszcze wówczas sprawcy, po siłowym wtargnięciu do jednorodzinnego domu w jednej z miejscowości położonych koło Wrocławia, uprowadzili 35 – letniego mężczyznę. W tym czasie w domu przebywała także kobieta wraz z pięciorgiem dzieci.

Jak ustalili policjanci, sprawcy działając w sposób bezwzględny, brutalny, kopiąc i zadając ciosy doprowadzili pokrzywdzonego do stanu bezbronności, a następnie siłą wciągnęli go do samochodu marki BMW, którym później odjechali razem z uprowadzonym mężczyzną w nieznanym kierunku.
Dzięki właściwej koordynacji działań pościgowych, prowadzonej przez służbę dyżurną Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu przy współdziałaniu z Komendą Wojewódzką Policji w Opolu oraz funkcjonariuszami Oddziału Prewencji Policji we Wrocławiu i Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Opolu, na 202 km autostrady A4 dokonano zatrzymania pojazdu, w którym więziono uprowadzonego mężczyznę. Pokrzywdzony nie doznał żadnych poważniejszych obrażeń.

W ręce policjantów wpadły również 4 osoby podejrzane o uprowadzenie pokrzywdzonego. Są to trzej mężczyźni i kobieta, w wieku od 29 – 59 lat. Podejrzani, to mieszkańcy województwa małopolskiego. W zatrzymanym pojeździe policjanci znaleźli i zabezpieczyli także pieniądze w kwocie 130 tys. złotych.

W wyniku dalszych czynności, podjętych przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji współdziałających z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu i Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu, realizowanych pod nadzorem Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu Wydział V Śledczy, zgromadzono materiał dowodowy, dający podstawę do przedstawienia wszystkim zatrzymanym zarzutów dotyczących uprowadzenia i przetrzymywania zakładnika połączonego ze szczególnym udręczeniem.

Sąd Rejonowy we Wrocławiu po zapoznaniu się ze zgromadzonym w tej sprawie materiałem, na wniosek prokuratury, zastosował wobec wszystkich zatrzymanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące. Podejrzanym o uprowadzenie mężczyzny grozi teraz kara nawet do 25 lat pozbawienia wolności. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Centralne Biuro Śledcze Policji pod nadzorem Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu. Obecnie Policja i Prokuratura wyjaśniają dalej szczegółowo wszystkie okoliczności tej sprawy.

KWP Wrocław / KWP Opole / CBŚP Wrocław

Powrót na górę strony