Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Marcin N. ps. Suchy jest już w rękach polskich organów ścigania

39-letni Marcin N., ps. Suchy, jeden z członków tzw. grupy obcinaczy palców, jest już w rękach polskich organów ścigania. Mężczyzna został przetransportowany na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania z Wielkiej Brytanii, gdzie próbował się ukrywać. Odnaleźli go "Łowcy cieni". Teraz odpowie przed polskim sądem m.in. za działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, zabójstwo oraz uprowadzenie.

Marcin N. ps. Suchy (39 l.), był jednym z członków grupy tzw. gbcinaczy palców. Mężczyzna był poszukiwany listem gończym oraz Europejskim Nakazem Aresztowania. Dzięki działaniom podjętym przez funkcjonariuszy Wydziału Pościgowego Centralnego Biura Śledczego Policji, jeszcze w 2014 roku został zatrzymany na terenie Wielkiej Brytanii, skąd w ubiegłym tygodniu został przetransportowany do Polski. W tej chwili przebywa już w polskim areszcie. Odpowie przed sądem m.in. za zabójstwo, uprowadzenie oraz działanie w zorganizowanej grupie przestępczej.

Centralne Biuro Śledcze Policji, pod nadzorem Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie, prowadzi śledztwo dotyczące jednej z najbardziej brutalnych zbrojnych grup przestępczych tzw. grupy mokotowskiej, która ma na swoim koncie m.in. uprowadzenia dla okupu oraz zabójstwa. W latach 2000-2006 grupa dokonała kilkunastu porwań. Aby zmusić rodziny ofiar do zapłacenia okupów, członkowie grupy przesyłali najbliższym odcięte palce porwanych osób. Dlatego też grupa uzyskała w tamtym czasie miano „gangu obcinaczy palców”. Ofiary były torturowane, długotrwale przetrzymywane w strasznych warunkach, częśc ofiar była zastraszana nawet po zapłaceniu okupu i wypuszczeniu na wolność. Skutkowało to tym, że jedynie część pokrzywdzonych i ich rodzin decydowała się składać w tej sprawie zeznania. Do dzisiaj kilka uprowadzonych osób nie zostało odnalezionych.

Dopiero gdy w 2014 roku funkcjonariusze CBŚP zatrzymali kilkunastu członków tej grupy, przełamana została zmowa milczenia, co pozwoliło na podjęcie przez prokuraturę kilku niewyjaśnionych wcześniej spraw, związanych z przypisywanymi tej grupie uprowadzeniami.

Sprawa nie została jeszcze zamknięta. Policjanci i prokuratorzy w dalszym ciągu pracują nad postawieniem przed sądem wszystkich członków tej grupy.

CBŚP Warszawa

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 16.99 MB)

Powrót na górę strony