Pseudokibice - oszuści w rękach CBŚP - Aktualności - Centralne Biuro Śledcze Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Pseudokibice - oszuści w rękach CBŚP

Data publikacji 19.05.2015

Lubelscy policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji rozpracowali zorganizowaną grupę przestępczą, która dokonała szeregu oszustw na szkodę wielu instytucji bankowych. Dotychczas funkcjonariusze udowodnili członkom grupy wyłudzenia na kwotę ponad 780 tysięcy złotych. Podczas ostatniej realizacji zarzuty usłyszało sześć osób, w tym lider grupy ps. „Boski”, który, decyzją sądu, trafił do aresztu.

Funkcjonariusze Zarządu w Lublinie Centralnego Biura Śledczego Policji przeprowadzili realizację, która jest efektem rozpracowania zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się popełnianiem oszustw na szkodę instytucji bankowych. Sześć osób zostało zatrzymanych i doprowadzonych do prokuratury - przedstawiono im zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej oraz popełnienia oszustw na kwotę ponad 780 tysięcy złotych. Lider grupy - Piotr J. ps. „Boski” - usłyszał ponadto zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Sąd zdecydował o jego tymczasowym aresztowaniu.

Realizacja jest kolejnym etapem śledztwa, w którym dotychczas zarzuty przedstawiono 34 podejrzanym. Jak ustalili policjanci, kilku członków tej grupy, z „Boskim” na czele, to pseudokibice lubelskiego klubu piłkarskiego.

Mechanizm działania sprawców polegał na tym, że zakładali fikcyjne firmy, po czym wystawiali zaświadczenia o zatrudnieniu podstawionym osobom, tzw. słupom, uwierzytelniali ich dochody i na podstawie poświadczających nieprawdę dokumentów, wyłudzali z banków pożyczki i kredyty. „Słupy”, na które wyłudzane były pieniądze, to głównie osoby, opuszczające zakłady karne lub areszty. Ich trudne położenie, czasami brak środków do życia, były wykorzystywane przez przestępców, którzy dzielili się z nimi częścią wyłudzonych pieniędzy. Dochodziło także do sytuacji, w których przestępcy najpierw pomagali takim osobom w powrocie do normalnego życia, po czym żądali rewanżu, zmuszając do zaciągnięcia pożyczki.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Lublinie.

CBŚP Lublin

Ładowanie odtwarzacza...
Polska Policja