Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Grupa kradnąca z Niemiec panele słoneczne rozbita przez CBŚP

Data publikacji 13.05.2015

Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji, współpracując z Prokuraturą Okręgową w Zielonej Górze oraz niemieckimi organami śledczymi, rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która z pól galwanicznych położonych na terenie Niemiec kradła panele solarne. Wartość skradzionych paneli została oszacowana na ponad milion euro. Zarzuty usłyszało 11 osób.

Wydział w Zielonej Górze Zarządu w Gorzowie Wlkp. CBŚP pod nadzorem Prok. Okręgowej w Zielonej Górze prowadzi śledztwo przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej, dokonującej kradzieży paneli solarnych (fotogalwanicznych) na terenie Niemiec (Brandenburgii oraz Bawarii). Z materiałów zgromadzonych w śledztwie wynika, że członkowie grupy, w wieku 25 – 60 lat, działając w różnych składach osobowych i konfiguracjach w okresie od stycznia 2014 do chwili obecnej dokonała kradzieży nie mniej niż kilku tysięcy paneli fotogalwanicznych wartości ponad milion euro.

W celu skutecznego rozpracowania grupy nawiązana została ścisła współpraca pomiędzy Prokuraturą Okręgową w Zielonej Górze, Prokuraturą ds. Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości z Brandenburgii, Wydziałem w Zielonej Górze CBŚP oraz Wydziałem ds. Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej Krajowego Urzędu Kryminalnego Brandenburgii.

Do chwili obecnej w sprawie zatrzymano 11 osób, którym zarzucono kradzież na terenie Niemiec ponad tysiąca paneli fotogalwanicznych wartości 500 tysięcy euro. 9 osób zostało tymczasowo aresztowanych. Policjanci odzyskali 194 panele wartości 60 tysięcy euro. Skuteczna współpraca polsko-niemiecka doprowadziła do ustalenia lidera grupy przestępczej.

Jak ustalono, w grupie funkcjonował ścisły podział zadań. Wyspecjalizowane osoby rozpinały obwody elektryczne pól solarnych, kolejne miały za zadanie załadunek skradzionych elementów. Kolejne osoby odpowiadały natomiast za przewóz skradzionych paneli do Polski. Lider grupy osobiście zajmował się sprzedażą skradzionych elementów.

Sprawa w dalszym ciągu jest rozwojowa.

CBŚP Zielona Góra

Polska Policja