Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Likwidacja grupy przestępczej zajmującej się oszustwami podatkowymi

Funkcjonariusze CBŚP wspólnie z policjantami z Bydgoszczy rozbili zorganizowaną grupę przestępczą. Zatrzymali 21 osób podejrzanych o pranie brudnych pieniędzy i oszustwa podatkowe w wewnątrzwspólnotowym obrocie metalami szlachetnymi: głównie złotem i srebrem. Straty Skarbu Państwa w wyniku wyłudzonego podatku VAT szacowane są na ponad 36 milionów złotych.


Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z policjantami z Wydziału  dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy prowadzili tę sprawę przy współudziale  Urzędów Kontroli Skarbowej z Bydgoszczy i Katowic, a także w porozumieniu z Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej. Policjanci ustalili, kto wchodził w skład zorganizowanej grupy przestępczej i jakie firmy uczestniczyły w przeprowadzaniu pozornych transakcji handlowych, których celem było wyłudzenie podatku VAT.
 
Funkcjonariusze dowiedli, że firmy dokumentowały fikcyjny wewnątrzwspólnotowy obrót gospodarczy, a następnie składały stosowne deklaracje w urzędach skarbowych, wyłudzając  w ten sposób od Skarbu Państwa wielomilionowe zwroty podatku VAT. Korzyści pochodzące z przestępstw legalizowano przeprowadzając transakcje handlowe z wykorzystaniem kont bankowych. Dla ukrycia przestępczego działania podmioty gospodarcze uczestniczące w tym procederze korzystały z pomocy wyspecjalizowanych biur rachunkowych i doradców podatkowych. Z kolei firmy, które wprowadzały do obrotu metale szlachetne, reprezentowane były przez tzw. „słupy”.
 
W wyniku przeprowadzonych działań w województwie kujawsko-pomorskim zatrzymano 21 osób. Przeszukano także ponad 50 miejsc związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, biur rachunkowych oraz obiektów, w których mogły znajdować się dowody rzeczowe.
 
Zatrzymani mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego usłyszeli zarzuty dotyczące między innymi działania w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy i wyłudzenia podatku VAT na kwotę ponad 36 mln. złotych. 7 zatrzymanych tymczasowo aresztowano, wobec 14 zastosowano policyjne dozory. W wyniku współpracy z urzędami skarbowymi i Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej zablokowano wypłaty nienależnego zwrotu podatku VAT na kwotę około 2,6 mln. złotych. Zablokowano także środki na kontach firmowych w wysokości 360 tys. złotych i 43 tys. euro. Ponadto zajęto gotówkę w kwocie około 750 tys. złotych i 1500 euro oraz  wyroby jubilerskie o wartości około 2 mln. złotych. U podejrzanych zabezpieczono także mienie o wartości 5 mln. złotych. Działania te mają szczególne znaczenie nie tylko ze względu na wartość zajętego mienia i jego pochodzenie z działalności przestępczej. Dają one przede wszystkim gwarancję, że zgromadzony majątek nie posłuży w przyszłości do odbudowy przestępczego procederu.
 
Sprawa ma charakter rozwojowy. Prokuratura Okręgowa w Gliwicach nie wyklucza dalszych zatrzymań. Za popełnione przestępstwa sprawcom grozi kara do 10 lat więzienia.
 
CBŚP
 

Ładowanie odtwarzacza...
Ładowanie odtwarzacza...
Polska Policja