Mogliby wyprodukować 200 l oleju konopnego wartego 800 tys. zł
Zlikwidowanie laboratorium, w którym produkowano olej konopny zawierający THC, to efekt ogromnego zaangażowania policjantów CBŚP z Gorzowa Wlkp. Zabezpieczono wówczas także 430 kg suszu konopi, 20 l substancji oleistej oraz 300 l substancji wykorzystywanych do produkcji środków odurzających. Podczas działań zatrzymano trzy osoby, w tym „chemika”, z czego dwie zostały tymczasowo aresztowane. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Gorzowie Wlkp.
Z pierwszej informacji, jaka dotarła do policjantów z CBŚP z Zarządu w Gorzowie Wielkopolskim wynikało, że na terenie woj. lubuskiego produkowany jest olej konopny zawierający THC. Wiele tygodni żmudnej pracy, dokładnych analiz i sprawdzeń doprowadziły do ustalenia miejsca, w którym wytwarzano olej. Wszystko wskazywało na to, że w wynajmowanym obiekcie w gminie Krzeszyce dochodzi do produkcji substancji, która następnie jest rozprowadzana poprzez strony internetowe.
Policjanci z CBŚP bardzo dokładnie przygotowali się do realizacji, podczas której zlikwidowano laboratorium oraz zatrzymano trzy osoby. W hali, znajdującej się na wynajętej posesji funkcjonariusze odkryli kompletną linię produkcyjną służącą do wytwarzania oleju. Tam też było kilkadziesiąt worków wypełnionych suszem konopi oraz różnego rodzaju substancje i chemikalia. W hali zatrzymano pierwsze dwie osoby, w tym młodego mężczyznę, który jak wynika z ustaleń śledczych, był odpowiedzialny za właściwą produkcję oleju konopnego. W domu funkcjonariusze znaleźli gotowy do sprzedaży produkt oraz mnóstwo buteleczek i fiolek z dozownikami, które miały być wykorzystane do dalszej dystrybucji nielegalnego towaru. Tam też została zatrzymana trzecia osoba.
Łącznie policjanci CBŚP zabezpieczyli 430 kg suszu konopi oraz 20 litrów substancji oleistej gotowej do sprzedaży. Zabezpieczono także 240 litrów izopropylu i 60 litrów etanolu, są to substancje wykorzystywane przy produkcji środków odurzających. Z zabezpieczonych preparatów można by było wytworzyć około 200 litrów oleju konopnego, wartego co najmniej 800 tysięcy złotych.
Z zebranego materiału wynika, że w zlikwidowanym laboratorium podejrzani mogli wcześniej już wyprodukować około 50 litrów oleju konopnego, który następnie prawdopodobnie był wprowadzany do obrotu poprzez Internet. Śledczy ustalają odbiorców nielegalnej substancji.
Jeszcze tego samego dnia policjanci CBŚP przeszukali dom jednorodzinny położony na terenie gminy Santok. W wynajmowanym, przez jednego z zatrzymanych mężczyzn obiekcie policjanci znaleźli ukrytą na strychu torbę foliową z marihuaną. Dodatkowo w damskiej torebce również znajdował się susz konopi.
Śledztwo jest nadzorowane przez Prokuraturę Okręgową w Gorzowie Wielkopolskim. Tam też zatrzymanym przedstawiono zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wytwarzania oraz wprowadzania do obrotu znacznych ilości środków odurzających. Na podstawie zebranego materiału dowodowego Sąd Rejonowy w Gorzowie Wlkp. zastosował wobec dwóch mężczyzn środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.
W likwidacji laboratorium, policjantów z Centralnego Biura Śledczego Policji wsparli funkcjonariusze Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego z Rzepina oraz policjanci z Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. Warto zaznaczyć, że podczas działań zabezpieczono do badań ponad 100 próbek.
Policjanci i prokuratorzy wyjaśniają wszelkie okoliczności sprawy. Śledztwo nadal jest rozwojowe.
Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 48.8 MB)