Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbita grupa przestępcza handlarzy haszyszem i marihuaną - działała w Europie i Afryce Północnej

Data publikacji 24.08.2016

Centralne Biuro Śledcze Policji we współpracy z Strażą Graniczna i służbami z Włoch oraz Hiszpanii rozbiło zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się przemytem narkotyków z Maroko do Europy. Podczas działań koordynowanych przez Europol zatrzymano 23 Polaków, w tym szefa grupy, Tomasza K. ps. „Klapa”. Zabezpieczono prawie 3,5 tony haszyszu i ok. 250 kg marihuany.

Działania o kryptonimie „Huana” rozpoczęli już w 2014 roku funkcjonariusze Straży Granicznej z Morskiego Oddziału SG. Celem było rozpracowanie zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się przemytem narkotyków, głównie marihuany i haszyszu z Maroka do krajów Unii Europejskiej. Narkotyki były rozprowadzane w Polsce, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Niemczech i na Ukrainie. 

Pierwsze zatrzymania miały miejsce już w połowie 2015 roku m.in. w województwie  pomorskim. We Władysławowie Straż Graniczna zatrzymała dwóch Polaków, przy których zabezpieczono 38 kg haszyszu. Kolejne trzy osoby zatrzymano w Trójmieście. W halach magazynowych i pojazdach należących do zatrzymanych ujawniono 17 kg marihuany.
Na terenie pomorskiego zatrzymano również kuriera przewożącego 7 kg marihuany. 

Jednocześnie w ręce policjantów CBŚP w 2015 r. wpadło dwóch Polaków, którzy zorganizowali przemyt z Holandii 1,5 kilograma kokainy. Później bezpośrednia wymiana informacji przez funkcjonariuszy CBŚP ze służbami francuskimi zaowocowała zatrzymaniem w pobliżu Nicei dwóch Polaków, przemycających 93 kilogramy marihuany. W lipcu 2015 roku policjanci, wymieniając informacje z policją niemiecką, doprowadzili do zatrzymania pod Hamburgiem czterech Polaków, przewożących 15 kilogramów marihuany. 

W 2016 roku przeciwko grupie skierowano połączone siły Straży Granicznej i Centralnego Biura Śledczego Policji. W maju 2016 roku powołany został zespół koordynacyjny składający się z funkcjonariuszy obu służb. Z uwagi na fakt, że rozpracowywana grupa przestępcza była coraz bardziej aktywna na terenie państw Europy Zachodniej i w rejonie Morza Śródziemnego w szczególności Hiszpanii, Włoch, Niemiec i Francji, jak również Afryki Północnej, Europol uruchomił międzynarodową operację o kryptonimie „ESCOTA”.

Na podstawie informacji polskiej Straży Granicznej służby hiszpańskie objęły niejawną kontrolą jacht pod polską banderą. Z posiadanych informacji wynikało bowiem, że grupa planuje przerzucić na nim znaczne ilości narkotyków z Afryki Północnej właśnie do Hiszpanii. Załoga jachtu wypłynęła z Maroka i kierując się po wodach międzynarodowych Morza Śródziemnego, nie wpłynęła jednak na wody terytorialne Hiszpanii. Na początku lipca jacht wpłynął na wody terytorialne Włoch, gdzie w okolicy portu w Civitavecchia służby włoskie przejęły kontrolę nad jachtem i zmusiły załogę do zawinięcia do portu. Funkcjonariusze Gwardii Finansowej w wyniku przeszukania łodzi ujawnili ponad 3 tony haszyszu. Członkowie załogi, 2 Polaków, zostali zatrzymani.

Pod koniec lipca 2016 r. przeprowadzono kolejne realizacje, których celem było zatrzymanie innych osób zamieszanych w nielegalny proceder. Działania odbyły się w Polsce i Hiszpanii. Wzięli w nich udział funkcjonariusze Guardia Civil, Straży Granicznej, CBŚP i Guardia Di Finanza. Zatrzymano kolejne 2 osoby i zabezpieczono 14 tysięcy EURO, karty kredytowe, mercedesa oraz motocykl marki Honda, komputery, nośniki danych, telefony i karty SIM, a także dwie maczety, które zostaną poddane badaniom pod kątem ujawnienia na nich śladów biologicznych. Wśród zatrzymanych był szef grupy, Tomasz K, ps. „Klapa”.

W sumie do sprawy zatrzymano 23 Polaków, zabezpieczono 3,5 tony  haszyszu, 250 kg marihuany, 1,5 kg kokainy i kilogram amfetaminy. 

Śledztwo w sprawie udziału obywateli Polski w zorganizowanej grupie przestępczej o przestępstwo wewnątrzwspólnotowego przemytu narkotyków pomiędzy państwami Unii Europejskiej prowadzi Prokuratura Krajowa Wydział Zamiejscowy w Gdańsku. 

AG/AH

Ładowanie odtwarzacza...
Polska Policja