Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uderzenie CBŚP w przestępczość tytoniową – 7 fabryk zlikwidowanych

Data publikacji 15.03.2016

Wczoraj w nocy funkcjonariusze CBŚP z Katowic zlikwidowali na terenie Zabrza największą w tym roku linię produkcyjną i magazyn papierosów. Policjanci zabezpieczyli na miejscu prawie 10 mln wyprodukowanych papierosów oraz 6,5 tony tytoniu. Wartość zabezpieczonych maszyn to około 1 mln złotych.

Wyprodukowane na miejscu papierosy były pakowane w kartonowe pudełka a następnie przewożone do jednej z hal magazynowych w centrum miasta. Tam papierosy były pakowane w docelowe opakowania i prawdopodobnie z tego miejsca były transportowane dalej do swoich odbiorców.

Nie ma dnia, by funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji nie wpadali na trop nielegalnych fabryk tytoniu. Proceder ten jest przez policjantów systematycznie likwidowany. Tylko w ciągu ostatniego tygodnia policjanci weszli do dwóch bardzo dużych fabryk papierosów i jednej mniejszej oraz kilku magazynów. W obu dużych fabrykach pracowali obywatele Ukrainy na zlecenie polskich „przedsiębiorców”.

Nielegalna fabryka na Śląsku

Jedną z fabryk zlikwidowali w Zabrzu policjanci CBŚP z Katowic. Funkcjonariusze ustalili, że zorganizowana grupa przestępcza działa na Śląsku i wyprodukowane nielegalnie papierosy przemyca do krajów Unii Europejskiej. Podczas akcji policjanci zatrzymali 8 osób - w tym czterech obywateli Ukrainy.  Wszyscy byli całkowicie zaskoczeni i nie mieli czasu na jakąkolwiek reakcję.
W pomieszczeniach w jednej z hal  zabezpieczono profesjonalną maszynę do produkcji papierosów i dwie maszyny służące do paczkowania papierosów łącznej wartości około 1,5 mln złotych. Według opinii specjalistów wydajność maszyny do produkcji wynosiła od 2 tys. do 3 tys. papierosów w ciągu 1 minuty pracy. Zabezpieczono również  ponad 1,5 mln gotowych papierosów w podrobionych opakowaniach z oznaczeniami znanych międzynarodowych koncernów, które miały trafić do krajów Unii Europejskiej.

Ponadto zabezpieczono bardzo duże ilości półproduktów służących do produkcji papierosów, w tym gilz, filtrów, klejów i podrobionych opakowań renomowanych koncernów tytoniowych.

Podczas przeszukań mieszkań i samochodów należących do podejrzanych – w tym w specjalnie przygotowanym sejfie - zabezpieczono pieniądze w polskiej walucie oraz Euro w łącznej kwocie ponad 500 tys. złotych.

Posłużenie się znakami towarowymi znanych koncernów tytoniowych miało ułatwić wprowadzenie „lewego” towaru na rynki różnych krajów Unii Europejskiej. 

Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem  było popełnianie przestępstw polegających m.in. na nielegalnej produkcji i wprowadzaniu do obrotu wyrobów akcyzowych. Grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności, która może być nadzwyczajnie obostrzona do lat 10.

Kolejne  uderzenie – Bydgoszcz

Druga z fabryk była zlokalizowana pod Bydgoszczą. Tutaj w wynajętych magazynach jednej z podbydgoskich wsi zorganizowana była fabryka do produkcji nielegalnych papierosów. Policjanci CBŚP z Lublina wraz z policjantami z Bydgoszczy i celnikami weszli do magazynów i zatrzymali 6 obywateli Ukrainy i 3 Polaków. Została na miejscu zabezpieczona kompletna linia do produkcji papierosów: maszyny do cięcia, pakowania, foliowania, gilzy, opakowania, znaki akcyzowe. Maszyny produkowały w ciągu doby około 600 tys. papierosów.

Funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 1.300 tys. papierosów, które miały następnie trafić m.in. do Niemiec. Zabezpieczono również ponad 2 tony tytoniu. Organizatorzy procederu, którzy są wśród zatrzymanych zapewnili, jak się okazało, bardzo dobre warunki pracy, dla zatrudnianych tam osób. Oprócz pomieszczeń do pracy na miejscu był też w pełni wyposażony pokój socjalny i siłownia.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, nielegalnej produkcji i wprowadzania do obrotu wyrobów akcyzowych. Wszyscy najbliższe trzy miesiące spędzą w tymczasowym areszcie. Uszczuplenia Skarbu Państwa szacuje się na 3,5 mln złotych. Sprawę nadzoruje lubelska prokuratura.

Wcześniej zlikwidowano produkcję pod Włocławkiem

Zaledwie kilka dni wcześniej powiecie włocławskim policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji  z Włocławka rozbili  grupę przestępczą trudniącą się nielegalnym wytwarzaniem i dystrybucją hurtowych ilości krajanki tytoniowej. Funkcjonariusze zatrzymali cztery osoby w wieku 50, 45, 36 i 37 lat, które zajmowały się produkcją i dystrybucją wyrobów akcyzowych.

Wytwórnia znajdowała się na wynajmowanej posesji. Policjanci zabezpieczyli 992 kg nielegalnego tytoniu przygotowanego do rozdrobnienia i 310 kg wytworzonej krajanki tytoniowej. Ponadto, maszynę służącą do produkcji tytoniu, nawilżacze do konfekcjonowania tytoniu, wagę oraz kartony w które pakowany był wytworzony tytoń. Wszystko warte prawie milion złotych.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstw wytwarzania wyrobów tytoniowych z ustawy o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzania wyrobów tytoniowych i zarzuty z ustawy karno-skarbowej. Sprawa została przekazana do dalszego prowadzenia przez Służbę Celną.

Nielegalna produkcja na Dolnym Śląsku

5 mężczyzn produkujących papierosy zatrzymali funkcjonariusze CBŚP z Wrocławia. Mężczyźni zorganizowali małą fabrykę w zabudowaniach gospodarczych posesji w powiecie lwóweckim. Na miejscu policjanci  zabezpieczyli kompletną linię do konfekcjonowania papierosów. Wartość maszyn przekracza  500 tys. zł. Na miejscu policjanci zabezpieczyli prawie 20 tys. gotowych papierosów, opakowania i filtry.

Policjanci ustalili, że fabryczka dopiero rozpoczęła działalność. Wydajność linii produkcyjnej to 2700 paczek papierosów w ciągu godziny. Zatrzymani mężczyźni usłyszeli zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było wytwarzanie wyrobów tytoniowych.

W weekend zlikwidowana mała fabryka w powiecie płońskim

Policjanci CBŚP z piątku na sobotę weszli do hali magazynowej w jednej z miejscowości w powiecie płońskim (mazowieckie). Na miejscu zastali trzech mężczyzn, którzy zajmowali się produkcją papierosów. Funkcjonariusze zabezpieczyli trzy maszyny do cięcia tytoniu, tzw. krajalnice, i mieszalnie. W pomieszczeniach policjanci zabezpieczyli 3 tony tytoniu i 14 tys. gotowych papierosów. Mężczyźni w wieku od 35 do 52 lat zostali zatrzymani. Wszyscy usłyszeli zarzuty produkcji nielegalnych papierosów.

Policjanci oszacowali starty Skarbu Państwa na ponad 2 mln 300 tys. zł. 

Już 7 zlikwidowanych fabryk papierosów w tym roku

Tylko w ciągu 10 tygodni policjanci CBŚP zlikwidowali 7 w pełni profesjonalnych fabryk nielegalnych papierosów. Funkcjonariusze w całym kraju zabezpieczyli ponad 25 mln papierosów i 50 ton tytoniu i maszyny wartości około 16 mln złotych. Dla porównania w 2015 roku policjanci CBŚP zlikwidowali 9 fabryk. Szacunkowo uszczuplenia skarbu państwa można oszacować na ponad 50 mln złotych. Tylko w minionym tygodniu funkcjonariusze zlikwidowali dwie bardzo duże fabryki wyposażone w całkowite linie produkcyjne – jedną w województwie śląskim, a drugą w kujawsko-pomorskim. Zlikwidowano też kilka mniejszych.

kom. Agnieszka Hamelusz 

 

 

  • Tytoń zabezpieczony w magazynie pod Włocławkiem
  • Jedna z maszyn zabezpieczona w magazynie pod Włocławkiem
  • Tytoń zabezpieczony w magazynie pod Włocławkiem

Film Fabryka pod Bydgoszczą

Pobierz plik Fabryka pod Bydgoszczą (format mp4 - rozmiar 17.08 MB)

Film Fabryka w pow. lwóweckim

Pobierz plik Fabryka w pow. lwóweckim (format mp4 - rozmiar 9.05 MB)

Film Fabryka w Zabrzu

Pobierz plik Fabryka w Zabrzu (format mp4 - rozmiar 11.88 MB)

Powrót na górę strony