Międzynarodowa konferencja ISEC MOCG
W Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona zwalczaniu działalności międzynarodowych grup przestępczych z rejonu Morza Bałtyckiego, zajmujących się kradzieżą samochodów, głównie na terenie Europy Zachodniej. Podczas spotkania uczestnicy wymienili się aktualnymi informacjami na temat prowadzonych spraw oraz wyznaczyli dalsze kierunki współpracy.
W dniach 07–09 lipca 2015 r. w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja w ramach Projektu ISEC-MOCG (Prevention of and Fight against Crime – Mobile Organised Criminal Group), poświęcona zwalczaniu działalności międzynarodowych, zorganizowanych, mobilnych grup przestępczych z rejonu Morza Bałtyckiego, zajmujących się kradzieżą samochodów, głównie na terenie Europy Zachodniej. Gospodarzem konferencji było Centralne Biuro Śledcze Policji, zaś strona niemiecka (lider Projektu), była jej współorganizatorem.
W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele służb policyjnych z Austrii, Belgii, Francji, Litwy, Niemiec, Polski, Szwajcarii i Szwecji. Obecni był także przedstawiciel EUROPOLU oraz Oficerowie Łącznikowi Niemiec i Austrii akredytowani na terytorium RP.
Projekt został zapoczątkowany w 2013 r., a formalnie rozpoczął się na początku roku 2014. Policja polska przystąpiła do niego na podstawie decyzji Komendanta Głównego Policji, zaś przedstawiciel Polski i 4–osobowego Komitetu Operacyjnego Projektu (obok reprezentanta Francji, Niemiec i Litwy) został umiejscowiony w Wydziale do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Kryminalnej CBŚP.
Współpraca w ramach przedmiotowego projektu zaowocowała od 2014 r. rozbiciem kilku zorganizowanych grup przestępczych, zajmujących się kradzieżami pojazdów na terenie Europy, a także powołaniem – w wybranych sprawach – wspólnych zespołów dochodzeniowo-śledczych, tzw. JIT-ów (Joint Investigation Team).
Podczas konferencji w Warszawie uczestnicy wymienili się aktualnymi informacjami na temat prowadzonych spraw oraz wyznaczyli dalsze kierunki współpracy. Odbyły się także warsztaty tematyczne, skupione na poszczególnych, wspólnych wątkach występujących w omawianych sprawach.
Obecny na spotkaniu Komendant Centralnego Biura Śledczego Policji nadinsp. Igor Parfieniuk podsumował dotychczasowe efekty współpracy w ramach projektu oraz podkreślił znaczenie kooperacji międzynarodowej w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej. Dodał, że koniecznym jest rozwijanie przedmiotowej współpracy i systematyczna ewaluacja, dostosowująca ją do trendów przestępczości.