Praktyczne aspekty obserwacji elektronicznej, osobowej i realizacji podczas obserwacji krajowej i transgranicznej oraz zastosowanie nowoczesnych urządzeń wspomagania tych działań

Centralne Biuro Śledcze Policji

Informacja dotycząca prowadzonego projektu szkoleniowego w ramach Norway Grants

Spotkanie omawiające realizowany projekt w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 28/MNF PL 15/14 w temacie „Praktyczne aspekty obserwacji elektronicznej, osobowej i realizacji podczas obserwacji krajowej i transgranicznej oraz zastosowanie nowoczesnych urządzeń wspomagania tych działań” odbyło się w Centralnym Biurze Śledczym Policji. Grupą docelową projektu byli funkcjonariusze Zarządu III CBŚP, a jego celem wzrost efektywności policjantów w zapobieganiu i zwalczaniu przestępczości zorganizowanej oraz do działań policjantów w zróżnicowanym terenie.

Projekt obejmuje szkolenia w formie wykładów, warsztatów i  zajęć praktycznych. Kolejne etapy to wykorzystanie różnorodnych urządzeń wspomagania obserwacji do realizacji konkretnego zadania, taktyki dyskretnego działania w terenie „miejskim” i w tłumie ludzi. Realizowane są również działania w rejonie przygranicznym w trakcie pościgu transgranicznego i techniki ofensywnej jazdy samochodem w trakcie pościgu.

Spotkanie rozpoczął zastępca komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji młodszy inspektor Kamil Bracha, który na początku przedstawił główne założenia projektu. Wskazał, że szkolenie realizują funkcjonariusze Zarządu III CBŚP, którzy dzięki realizacji projektu mogą jeszcze bardziej podnieść swoje kwalifikacje.

Podkreślił, że Zarząd III jest komórką w CBŚP przeznaczoną do działań związanych m.in. przy realizacji operacji specjalnych, skierowanych przeciwko przestępczości zorganizowanej i zatrzymywania szczególnie niebezpiecznych przestępców. Do zadań należy również fizyczne zwalczanie terroryzmu w sposób jawny i skryty. Inspektor Bracha zaznaczył również, że dzięki realizacji projektu jest możliwe wypracowanie nowych praktyk i techniki przy realizowaniu zadań wykonywanych przez funkcjonariuszy Zarządu III CBŚP, którzy są wsparciem dla innych Zarządów działających w kraju.  

W dalszej części spotkania głos zabrał kierownik projektu i przedstawił szczegółowo kolejne szczeble realizowanego przez funkcjonariuszy Zarządu III CBŚP projektu, dzieląc je na moduły.

Jako pierwszy modułu szkolenia, funkcjonariusze realizowali zadania związane z zatrzymywaniem szczególnie niebezpiecznych przestępców w tzw. tłumie.

Szkolenie w części bojowej poprowadzili doświadczeni instruktorzy brytyjskiej jednostki specjalnej S.A.S. (Special Air Service). Ponadto, podczas realizacji wspomnianego modułu wykorzystano część potencjału obserwacji elektronicznej oraz osobowej, niezbędnej podczas tego typu działań. Dzięki uprzejmości Komendanta CSP w Legionowie było możliwe wykorzystanie podczas szkolenia, jako tzw. pozorantów słuchaczy kursu podstawowego.

 Kierownik przedstawił również drugi moduł projektu, który obejmował taktykę działania bojowego z wykorzystaniem broni palnej podczas pościgu, działań w terenie „miejskim”, sytuacji tzw. aktywnego strzelca oraz zasadzki.

Instruktorem zajęć taktyczno - strzeleckich był uznany amerykański instruktor Chris Costa.

Kolejnym etapem szkolenia było opanowanie techniki jazdy samochodem, specjalnie ukierunkowanej pod zadania realizowane przez funkcjonariuszy Zarządu III CBŚP. Prowadzącymi ten etap szkolenia byli instruktorzy z Biura Ochrony Rządu. W tym miejscu należy się im wielkie podziękowanie za perfekcyjne przygotowanie zajęć, profesjonalizm graniczący z perfekcją i poświęcenie z jakim podeszli do wspomnianego szkolenia.

Opisując kolejne moduły szkolenia Kierownik zaznaczył, że funkcjonariusze Zarządu III CBŚP podejmując się realizacji zadania są w stanie wykonać je kompleksowo.

Na koniec komendant, podziękował za udaną realizację projektu i  wyraził nadzieję na równie udaną współprace przy realizacji tego typu projektów w przyszłości.

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 21.01 MB)

Powrót na górę strony