Praktyczne aspekty obserwacji elektronicznej, osobowej i realizacji podczas obserwacji krajowej i transgranicznej oraz zastosowanie nowoczesnych urządzeń wspomagania tych działań

Centralne Biuro Śledcze Policji

Praktyczne aspekty obserwacji elektronicznej, osobowej i realizacji podczas obserwacji krajowej i transgranicznej oraz zastosowanie nowoczesnych urządzeń wspomagania tych działań

Poprzez fundusze norweskie i fundusze EOG Norwegia przyczynia się do zmniejszania nierówności społecznych i ekonomicznych oraz wzmocnienia relacji dwustronnych z państwami benefi cjentami w Europie. Norwegia blisko współpracuje z UE na podstawie Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (Porozumienie EOG). W okresie 2009–2014 wsparcie udzielone przez Norwegię wynosi 1,7 miliarda euro. Środki te są dostępne dla organizacji pozarządowych, instytucji badawczych i akademickich oraz sektora publicznego i prywatnego w 12 nowoprzyjętych państwach członkowskich UE oraz Grecji, Portugalii i Hiszpanii. Dzięki nim ma miejsce szeroka współpraca z podmiotami z Norwegii, a przedsięwzięcia mogą być wdrażane do 2016 r.

Wydział III i IV Zarządu III Centralnego Biura Śledczego Policji we współpracy z Biurem Finansów KGP we wrześniu 2014 r. złożył wniosek aplikacyjny w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009 – 2014 dla programu operacyjnego PL15: „Współpraca w obszarze Schengen oraz walka z przestępczością transgraniczną i zorganizowaną, w tym przeciwdziałanie handlowi ludźmi oraz migracjom grup przestępczych Norweskiego Mechanizmu Finansowego”.

Projekt został zatytułowany „Praktyczne aspekty obserwacji elektronicznej, osobowej i realizacji podczas obserwacji krajowej i transgranicznej oraz zastosowanie nowoczesnych urządzeń wspomagania tych działań”. Wzmiankowany projekt zdobył uznanie komisji i znalazł się na I miejscu listy rankingowej.

Całkowita wartość projektu: 2 065 000 zł.  Wartość dofinansowania - 1 755 250 zł.

Rozwój elektroniki i postępująca urbanizacja przestrzeni publicznej powoduje konieczność nabycia i utrwalenia nowych umiejętności przez pojedynczych funkcjonariuszy oraz doskonalenia współpracy pomiędzy zespołami operacyjnymi (obserwacja elektroniczna i fizyczna) i bojowymi CBŚP podczas działań. Wielość sprzętu wspomagającego obserwację oraz wielość sposobów jego wykorzystania do wykonania konkretnego zadania lub w zależności od rozwoju sytuacji powoduje, iż wiedza na ten temat, którą posiada niewielka grupa funkcjonariuszy przeszkolonych w ramach projektów KE, jest na tyle obszerna, że nie jest możliwe przekazanie jej jednorazowo lub w jednym czasie wszystkim pozostałym funkcjonariuszom Wydziału III i IV Zarządu III CBŚP. W związku z tym najprostszą drogą podwyższenia kwalifikacji ludzkich i uzyskania efektu synergii jest przeprowadzenie cyklu szkoleń pod kierunkiem instruktorów z tej formacji oraz zaproszonych gości.

Wspomniane szkolenia obejmować będą:

  • zapoznanie z posiadanym sprzętem elektronicznym i nauka obsługi każdego z urządzeń;
  • uzyskanie wiedzy o praktycznej możliwości współpracy różnorodnych urządzeń przy realizacji jednorodnego zadania;
  • utrwalenie nowej wiedzy poprzez ćwiczenie konkretnych działań symulowanych w warunkach rzeczywistych;
  • szkolenie z taktyki dyskretnych działań: w terenie zurbanizowanym i w tłumie, rozpoznania sytuacyjnego, płynnego przejścia z fazy obserwacji do fazy zatrzymania szczególnie niebezpiecznego przestępcy, zapewnienia bezpieczeństwa funkcjonariuszy dokonujących zatrzymania przez pozostałych funkcjonariuszy operacyjnych CBŚP.

Całość szkolenia będzie organizowana w czterech jednostkach szkoleniowych:  trzech tygodniowych i jednej 10-tygodniowej. Całość szkolenia zostanie przeprowadzona do końca kwietnia 2016 r.

Wszelkie aktualne informacje związane z przebiegiem szkolenia będą zamieszczane na bieżąco.

Więcej informacji dotyczących Funduszy Norweskich na stronie www. eeagrants.org oraz www.norwaygrants.org

Powrót na górę strony