Power of Synergy

Centralne Biuro Śledcze Policji

Szkolenie z zakresu kryminalistyki

Data publikacji 25.05.2015

Wykładowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego i pracownicy Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie prowadzili szkolenie dla techników kryminalistyki, ale także funkcjonariuszy realizujących kontrolę operacyjną, czynności operacyjno-śledcze lub dochodzeniowe.

Dobiegła końca druga edycja trwającego w Krakowie w dniach 15 – 19 czerwca br. szkolenia dla funkcjonariuszy Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Centralnego Biura Śledczego Policji. „Seminarium szkoleniowe w zakresie kryminalistyki jako narzędzia stanowiącego wsparcie dla organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości w zwalczaniu przestępczości transgranicznej i zorganizowanej w strefie Schengen dla funkcjonariuszy Straży Granicznej, Centralnego Biura Śledczego oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego” realizowane było w ramach Projektu nr 3/NMF PL-15/14 pt. „THE POWER OF SYNERGY. Współpraca Straży Granicznej, Centralnego Biura Śledczego oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w zakresie zwalczania przestępczości transgranicznej i zorganizowanej” w ramach programu PL-15 „Współpraca w obszarze Schengen oraz walka z przestępczością transgraniczną i zorganizowaną, w tym przeciwdziałanie handlowi ludźmi oraz migracjom grup przestępczych” w ramach Funduszy Norweskich (Norway Grants).

Wykładowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego i pracownicy Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie prowadzili szkolenie dla techników kryminalistyki, ale także funkcjonariuszy realizujących kontrolę operacyjną, czynności operacyjno-śledcze lub dochodzeniowe.

Przeszkolono łącznie sześćdziesięciu funkcjonariuszy w terminach 25-29 maja 2015 r. i 15-19 czerwca 2015 r. W każdej edycji szkolenia wzięło udział po trzydziestu funkcjonariuszy Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Centralnego Biura Śledczego Policji.

Szerokie spectrum zagadnień: dowodzenie w procesie karnym, metodyka oględzin, metodyka przeszukania, pułapka kryminalistyczna, ujawnienie śladów biologicznych i ich analiza, wykorzystanie psa tropiącego i wartość dowodowa tej czynności, podstawy badań na zawartość alkoholu i narkotyków, badanie śladów (podeszew, opon, zwierząt), badanie śladów narzędzi, badanie zamków i kluczy, ekspertyza pisma i dokumentów, ekspertyza informatyczna oraz badanie śladów użycia broni palnej w ujęciu teoretycznym i praktycznym wpłynie na podniesienie kwalifikacji uczestników szkolenia. Dobór wykładowców na niniejsze szkolenie gwarantował w pełni profesjonalne jego przeprowadzenie, zapoznanie uczestników z najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie zarówno teorii kryminalistyki, jak i praktycznego ich zastosowania.

Wyłączną odpowiedzialność za treść komunikatu ponosi ich autor. Komisja Europejska nie odpowiada za użytek, jaki można zrobić z informacji zawartych w komunikacie.

Opracowanie: Karpacki Ośrodek Wsparcia Straży Granicznej w Nowym Sączu - Magdalena Konarska

  • wykład
  • oględziny
  • ręka ludzka w świetle niebieskim
Powrót na górę strony