Power of Synergy

Centralne Biuro Śledcze Policji

Szkolenie z zakresu medycyny taktycznej

Odbyło się szkolenie TCCC (Tactical Combat Casualty Care) - udzielanie pomocy medycznej w działaniach bojowych z elementami nauki specjalistycznego słownictwa w języku angielskim. Było to kolejne przedsięwzięcie szkoleniowe w ramach Projektu nr 3/NMF PL-15/14 pt. „THE POWER OF SYNERGY.

W Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu dobiegło końca trwające od 15 do 19 czerwca 2015 r. szkolenie TCCC (Tactical Combat Casualty Care) - udzielanie pomocy medycznej w działaniach bojowych z elementami nauki specjalistycznego słownictwa w języku angielskim. Było to kolejne przedsięwzięcie szkoleniowe w ramach Projektu nr 3/NMF PL-15/14 pt. „THE POWER OF SYNERGY. Współpraca Straży Granicznej, Centralnego Biura Śledczego oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w zakresie zwalczania przestępczości transgranicznej i zorganizowanej” w ramach programu PL-15 „Współpraca w obszarze Schengen oraz walka z przestępczością transgraniczną i zorganizowaną, w tym przeciwdziałanie handlowi ludźmi oraz migracjom grup przestępczych” w ramach Funduszy Norweskich (Norway Grants).

W szkoleniu brali udział funkcjonariusze Straży Granicznej, Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Dobór na takie szkolenie uczestników z trzech różnych służb realizuje dwa cele: przygotowuje funkcjonariuszy do postępowania na wypadek wystąpienia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia ludzi, ma ich oswoić z sytuacją, gdy w wyniku prowadzonych działań bojowych zostaną ranni ich koledzy bądź oni sami, uświadomić jak ważne dla ocalenia życia są szybko podjęte i prawidłowo przeprowadzone czynności ratownicze oraz pozwala na wzmocnienie współpracy funkcjonariuszy trzech ważnych służb, z których każda posiada własne procedury i uregulowania prawne.

Zajęcia prowadzili instruktorzy Centrum Ratownictwa Sp. z o.o. z Wrocławia, kładąc nacisk przede wszystkim na praktyczny trening i tworzenie jak najbardziej realnych i wiarygodnych warunków ćwiczeń.

W programie szkolenia znajdowało się m.in. resuscytacja, metody opanowania krwotoku, automatyczna zewnętrzna defibrylacja, amputacja urazowa, postępowanie w przypadkach wstrząsu hipowolemicznego, postrzału w klatkę piersiową, wytrzewienia, oparzeń. Trening obejmuje również prowadzenie segregacji poszkodowanych w zdarzeniu masowym, postępowanie przy skażeniu chemicznym i biologicznym, przy urazach kostno-stawowych, hipotermii, w zespole zmiażdżeniowym i przy wstrząsie anafilaktycznym. Funkcjonariusze ćwiczą działanie w kombinezonach chemicznych, ewakuację z pojazdu oraz szybką ewakuację z wysokości. Szkolenie zakończyło się praktycznymi ćwiczeniami akcji ratowniczej z pozoracją pola walki.

Wyłączną odpowiedzialność za treść komunikatu ponosi ich autor. Komisja Europejska nie odpowiada za użytek, jaki można zrobić z informacji zawartych w komunikacie.

Opracowanie: Karpacki Ośrodek Wsparcia Straży Granicznej w Nowym Sączu - Magdalena Konarska

Powrót na górę strony