Aktualności

Most nad Atlantykiem: Polska Policja gospodarzem kluczowego szczytu UE–Ameryka Łacińska i Karaiby

Data publikacji 12.05.2025

8 maja 2025 r. na Stadionie Narodowym w Warszawie odbyło się XXV Spotkanie Wysokiego Szczebla Mechanizmu Koordynacji i Współpracy UE–CELAC ds. Narkotyków. Wydarzenie zgromadziło ponad 150 przedstawicieli państw Unii Europejskiej, krajów Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAC), instytucji unijnych, agencji ONZ i organizacji międzynarodowych. Polska – jako współprzewodniczący Mechanizmu – reprezentowała całą Unię Europejską.

Spotkanie otworzył Maciej Duszczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, a zamknął nadinsp. Cezary Luba – Komendant Centralnego Biura Śledczego Policji. W wydarzeniu uczestniczyli także nadinsp. dr Tomasz Michułka – Zastępca Komendanta Głównego Policji, Magdalena Świtała-Koślacz - Zastępca Dyrektora Departamentu Spraw Międzynarodowych i Migracji MSWiA oraz insp. Łukasz Fołta – Zastępca Komendanta CBŚP. Dyskusje tematyczne moderował podinsp. Michał Aleksandrowicz – Przewodniczący Horyzontalnej Grupy ds. Narkotyków w Radzie Unii Europejskiej.

Spotkanie miało strategiczny charakter – po raz pierwszy w historii odbyło się w kraju członkowskim UE i stanowiło kluczowy element polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Jego celem była ocena wdrażania tzw. Deklaracji z La Paz oraz przyjęcie zaktualizowanych celów na lata 2025–2026.

W ramach spotkania przeprowadzono cztery debaty tematyczne, które dotyczyły: zagrożeń związanych z syntetycznymi narkotykami, przemytu kokainy i powiązanych form przestępczości zorganizowanej, degradacji środowiska spowodowanej działalnością narkotykową oraz jakości i dostępności terapii i profilaktyki. Omawiano również mechanizmy współpracy UE–CELAC na forum Komisji ds. Środków Odurzających ONZ (CND).

Polska Policja – reprezentowana przez Centralne Biuro Śledcze Policji – zaprezentowała konkretne rozwiązania operacyjne wdrażane w ramach platformy EMPACT. Przedstawiono m.in. propozycje w zakresie ochrony funkcjonariuszy podczas likwidacji laboratoriów narkotykowych, kontrolowania prekursorów syntetycznych narkotyków oraz współpracy z państwami trzecimi. W szczególności zwrócono uwagę na rosnące zagrożenie związane z produkcją syntetycznych katynonów w Europie Środkowo-Wschodniej oraz doświadczenia Polski w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania ryzykiem.

XXV Spotkanie Wysokiego Szczebla zakończyło się formalnym przyjęciem rocznego raportu z działalności Mechanizmu oraz uzgodnieniem nowej wersji celów krótkoterminowych. Podkreślono konieczność kontynuacji i dalszego zacieśniania współpracy instytucjonalnej w ramach programów i instrumentów takich jak COPOLAD III, EL PAcCTO 2.0, SEACOP i EMPACT.

Wydarzeniu towarzyszyły także spotkania bilateralne i nieformalne rozmowy przedstawicieli służb oraz instytucji z obu regionów. Uczestnicy podkreślali wartość wymiany doświadczeń w zakresie reagowania na nowe zagrożenia, współpracy operacyjnej przy rozbijaniu sieci przestępczych oraz rozwijania wspólnych narzędzi analitycznych i szkoleniowych. Spotkanie w Warszawie stało się również okazją do omówienia przyszłych kierunków współpracy na forum ONZ i innych struktur międzynarodowych.

Podczas części wieczornej goście mieli okazję do mniej formalnej integracji podczas przyjęcia w historycznym Pałacu Rzeczypospolitej. Wydarzeniu towarzyszył koncert jazzowy w wykonaniu amerykańskiego pianisty Stana Breckenridge’a oraz polskiego saksofonisty Jarosława Kaczmarczyka. Muzyka, atmosfera i obecność partnerów z całego świata stanowiły symboliczną oprawę dla wspólnego wysiłku na rzecz walki z globalnymi zagrożeniami narkotykowymi.

Dla Policji i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji było to jedno z najważniejszych wydarzeń prezydencji – nie tylko ze względu na skalę i rangę uczestników, ale także ze względu na to, że Polska odgrywała rolę głosu całej Unii Europejskiej w dialogu transatlantyckim. Spotkanie w Warszawie potwierdziło rosnącą rolę Polski jako lidera w zakresie walki z zorganizowaną przestępczością narkotykową i budowania międzynarodowego systemu bezpieczeństwa opartego na współpracy, wzajemnym zaufaniu i wspólnych standardach.

Powrót na górę strony