Zakończenie projektu SOC-Watch: Polska i Norwegia razem przeciwko przestępczości zorganizowanej
W marcu 2025 roku zakończył się dwustronny projekt „Scandinavian Organized Crime Watch (SOC-Watch)”, którego celem było wzmocnienie współpracy strategicznej i operacyjnej między polskimi i norweskimi służbami w walce z transgraniczną przestępczością zorganizowaną.
Projekt realizowany był przez Centralne Biuro Śledcze Policji we współpracy z partnerem norweskim National Criminal Investigation Service (NCIS).
Projekt SOC-Watch opierał się na trzech kluczowych filarach:
1. Współpraca strategiczna – powołano Wspólny Zespół Analityczny (JAT), którego celem było zidentyfikowanie obszarów priorytetowych i analizowanie wspólnych zagrożeń. Zespół spotkał się zarówno w Polsce, jak i w Norwegii, gdzie omawiano konkretne sprawy oraz wyznaczano kierunki dalszych działań.
2. Współpraca operacyjna – odbyły się spotkania operacyjne z udziałem funkcjonariuszy CBŚP oraz norweskiego NCIS, których celem była wymiana informacji operacyjnych oraz realizacja wspólnych działań w terenie.
W ramach współpracy operacyjnej odbyło się również spotkanie w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach, w którym uczestniczyli przedstawiciele katowickiej policji, Organized Crime Department NCIS Norway, a także policjanci z Niemiec i Szwecji. Spotkanie to miało na celu omówienie wspólnych wyzwań oraz identyfikację obszarów możliwej współpracy międzynarodowej w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej.
Dodatkowo, doszło do spotkania roboczego pomiędzy Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej (GIIF) a FIU Norway, podczas którego strony wymieniły się doświadczeniami i omówiły możliwości zacieśnienia współpracy w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy.
3. Budowanie potencjału i wymiana wiedzy – w dniach 18–20 marca 2025 r. zorganizowano seminarium i warsztaty tematyczne poświęcone przestępstwom finansowym, praniu pieniędzy i zagrożeniom wynikającym z rozwoju sektora FinTech. Warsztaty „case study” pozwoliły uczestnikom przeanalizować rzeczywiste sprawy dotyczące prania pieniędzy w kontekście przestępczości narkotykowej i gospodarczej. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele wielu instytucji – po stronie polskiej: Centralne Biuro Śledcze Policji, Straż Graniczna, Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości, Centralne Biuro Antykorupcyjne oraz Generalny Inspektor Informacji Finansowej. W tym działaniu partnerem norweskim były: Norweska Jednostka Analiz Finansowych (FIU Norway), KRIPOS oraz Policja z Oslo.
Konferencja podsumowująca
Projekt został oficjalnie zakończony podczas konferencji podsumowującej, która odbyła się 26 marca 2025 r. Podczas wydarzenia przedstawiono osiągnięcia projektu, omówiono wyzwania oraz wyznaczono kierunki dalszej współpracy międzynarodowej w zwalczaniu zorganizowanej przestępczości.
Wspólny cel, wspólna odpowiedzialność
SOC-Watch to przykład nowoczesnego i kompleksowego podejścia do przeciwdziałania zagrożeniom wynikającym z transgranicznej działalności zorganizowanych grup przestępczych. Dzięki integracji działań na poziomie strategicznym, operacyjnym oraz w obszarze budowania kompetencji, Polska i Norwegia zacieśniły współpracę i stworzyły fundament pod dalsze wspólne działania.
Wzmocniona wymiana informacji, skoordynowane operacje terenowe oraz podnoszenie kwalifikacji funkcjonariuszy to kluczowe elementy skutecznej walki z przestępczością, która nie zna granic.
WdzZPE; zdjęcia: CBŚP