Faza szkoleniowa międzynarodowego projektu EMERALD rozpoczęta
W Warszawie odbyło się pierwsze szkolenie zorganizowane przez CBŚP w ramach projektu EMERALD, dotyczące wykrywania ukrytych schowków w pojazdach osobowych. Przedmiotowe przedsięwzięcie było pierwszym z cyklu szkoleń dedykowanych funkcjonariuszom zwalczających zorganizowaną przestępczość narkotykową. Projekt jest realizowany ze środków unijnego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego przy wsparciu Centrum Obsługi Projektów Europejskich MSWiA.
Szkolenie realizowane na terenie Międzynarodowego Centrum Szkoleń do Likwidacji Nielegalnych Laboratoriów Narkotykowych w Legionowie skupiło przedstawicieli krajów uczestniczących w projekcie, ekspertów prowadzących program treningowy z belgijskiej Policji Federalnej oraz platformy EMPACT Marihuana/Kokaina/Heroina.
Na zaproszenie Centralnego Biura Śledczego Policji w przedsięwzięciu wzięli również funkcjonariusze Straży Granicznej oraz Krajowej Administracji Skarbowej, którzy na co dzień realizują zadania służbowe związanych ze zwalczaniem przestępczości zorganizowanej.
Tematyka szkolenia obejmowała nie tylko przekazanie wiedzy teoretycznej, ale także ćwiczenia praktyczne z wykorzystaniem pojazdów. Forma treningu, a także jego program, została przygotowana wspólnie przez funkcjonariuszy belgijskiej Policji Federalnej oraz CBŚP. Ćwiczenia skupiły się na zwiększeniu potencjału kadr europejskich organów ścigania, które realizując swoje działania na granicach zewnętrznych Unii Europejskiej, ograniczając tym samym zjawisko przemytu narkotyków.
Multidyscyplinarne podejście do tematu przewodniego szkolenia, jak również unikalna wiedza ekspertów prowadzących ćwiczenia, pozwoliły na przekazanie uczestnikom wiedzy na temat najczęściej stosowanych metod maskowania prób przemytu.
Projekt EMERALD jako cel podstawowy zakłada wzmocnienie możliwości oraz koordynacji działania organów ścigania w zakresie zwalczania zorganizowanej przestępczości narkotykowej, opierającej się na produkcji i przemycie produktów grupy „cannabis”. Tym samym główną osią działań jest wsparcie realizacji spraw i operacji międzynarodowych z partnerami konsorcjum, a także budowanie potencjału kadr i struktur europejskiego pionu narkotykowego.
Projekt jest realizowany ze środków Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego przy wsparciu Centrum Obsługi Projektów Europejskich MSWiA.
Zdjęcia: CBŚP