Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uderzenie CBŚP i policji ukraińskiej w opioidowy kartel narkotykowy!

Data publikacji 30.08.2024

Centralne Biuro Śledcze Policji w kooperacji z Departamentem Walki z Przestępczością Narkotykową Narodowej Policji Ukrainy przeprowadziło wielkoskalową operację ukierunkowaną na zlikwidowanie miejsc produkcji syntetycznych opioidów oraz katynonów. Przeprowadzone działania doprowadziły do zabezpieczenia syntetycznego opioidu-metadonu w ilości, która mogła doprowadzić do zgonu blisko 4 000 000 osób.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z Departamentem Walki z Przestępczością Narkotykową Narodowej Policji Ukrainy przy wsparciu Prokuratury Krajowej, Europolu, platformy EMPACT NPS/Narkotyki Syntetyczne oraz Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA” przeprowadzili największą operację w historii europejskich organów ścigania, skierowaną na zwalczanie produkcji syntetycznych opioidów.

W ramach prowadzonej operacji funkcjonariusze doprowadzili do zlikwidowania na terenie Polski największego laboratorium syntetycznych opioidów, gdzie produkowano metadon w formie krystalicznej, a także ośmiu multi-laboratoriów na terenie Polski i Ukrainy, gdzie produkowano syntetyczne katynony — mefedron i Alfa-PVP oraz metadon. Łącznie dokonano wejść do 38 miejsc, gdzie były produkowane lub przechowywane substancje kontrolowane, ich prekursory oraz chemikalia i sprzęt niezbędny w procesie produkcyjnym.

Metadon, syntetyczny opioid, jest substancją niezwykle niebezpieczną, stosowany w medycynie jako środek przeciwbólowy oraz w terapii uzależnień od opiatów, natomiast substancja produkowana przez kartel miała stężoną formę krystaliczną, która występuje tylko na nielegalnym rynku narkotykowym.

Łącznie zabezpieczono 195 kilogramów metadonu w formie krystalicznej, 153 kilogramy Alfa-PVP, a także ponad 430 litrów mieszanin reakcyjnych różnego rodzaju narkotyków, przygotowanych do finalnego etapu produkcyjnego. Oprócz substancji kontrolowanych zabezpieczono znaczne ilości prekursorów narkotykowych oraz substancji chemicznych niezbędnych w produkcji syntetycznych opioidów oraz katynonów.

Według szacunków medycznych 195 kilogramów zabezpieczonego metadonu w formie krystalicznej to dawka śmiertelna dla blisko 4 000 000 dorosłych osób.

Substancje takie jak Mefedron oraz Alfa-PVP należą do grupy syntetycznych katynonów, powodujących poważne zaburzenia psychiczne i neurologiczne, a ich nadużywanie wiąże się z wysokim ryzykiem uzależnienia, uszkodzenia narządów i śmierci.

W ramach sprawy na terenie Polski oraz Ukrainy zatrzymano 7 członków kartelu odpowiedzialnych za proces produkcyjny narkotyków, które decyzjami organów wymiaru sprawiedliwości zostały tymczasowe aresztowane.

Przeciwdziałanie zagrożeniom związanym z syntetycznym opioidami jest tematem niezwykle istotnym z punktu widzenia polskiej oraz ukraińskiej Policji, które podejmują zdecydowane działania, aby chronić życie i zdrowie obywateli.

Silne partnerstwo między polskimi a ukraińskimi służbami świadczy o skuteczności działań transgranicznych i jest kluczowe dla bezpieczeństwa społeczeństwa naszych państw przed zagrożeniami wynikającymi z międzynarodowej zorganizowanej przestępczości narkotykowej.

Skuteczna wymiana informacji poprzez Europol, a także wsparcie finansowe europejskiej platformy EMPACT NPS/Narkotyki Syntetyczne odegrały kluczową rolę w prowadzonej operacji.

Sprzęt niezbędny do realizacji przedmiotowej operacji był możliwy dzięki projektowi Crystal Palace - „Wzmocnienie działań platformy EMPACT NPS i Narkotyki Syntetyczne w ramach instrumentu EMPACT 2022+”, prowadzonego przez Polskę, Niderlandy oraz Włochy, a finansowanego z Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego Unii Europejskiej.

-----------------------------------------

Centralne Biuro Śledcze Policji w ramach ustanowionego w 2021 roku instrumentu EMPACT 2022+ (będącego kontynuacją Cyklu Polityki Bezpieczeństwa UE) jest krajem przewodniczącym implementacji priorytetu dotyczącego zagadnienia Narkotyków Syntetycznych/Nowych Substancji Psychoaktywnych, a funkcje Przewodniczącego platformy i Eksperta Krajowego pełnią funkcjonariusze Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Narkotykowej Centralnego Biura Śledczego Policji. W ramach inicjatywy realizowane są działania operacyjne z zakresu zwalczania międzynarodowej zorganizowanej przestępczości związanej z produkcją, dystrybucją i przemytem narkotyków syntetycznych i ich prekursorów oraz rozpoznawania nowych substancji psychoaktywnych.

fot/film: CBŚP/NPU, muz. Universal Music Production

 

 

 

Powrót na górę strony