Aktualności

Służby zlikwidowały nielegalną krajalnię tytoniu

Data publikacji 28.06.2024

Zabezpieczone maszyny i urządzenia służące do rozdrabniania liści tytoniu oraz do produkcji papierosów, przejęte blisko 10 ton suszu tytoniowego i krajanki tytoniowej, ponad tysiąc opakowań na papierosy – to efekt działania CBŚP, KAS i SG. Funkcjonariusze zatrzymali dwie osoby, które według śledczych mogły narazić skarb państwa na uszczuplenia podatkowe wynoszące ponad 6,5 mln zł.

Wspólne działania funkcjonariuszy z Zarządu w Opolu Centralnego Biura Śledczego Policji, Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej, Straży Granicznej z Placówki w Lubaczowie i Wydziału Zabezpieczenia Działań Bieszczadzkiego Oddziału SG miały miejsce w województwie śląskim.

W trakcie przeszukania kilku nieruchomości, w tym wynajętej hali produkcyjnej w Bytomiu oraz dwóch garaży, funkcjonariusze zabezpieczyli maszyny i urządzenia służące do rozdrabniania liści tytoniu oraz do produkcji papierosów. Przejęli również prawie 10 ton suszu tytoniowego i krajanki tytoniowej, ponad tysiąc opakowań na papierosy, gilzy różnych marek, a także 200 kg tytoniowych odpadów poprodukcyjnych. O skali przedsięwzięcia może świadczyć fakt, że czynności w sprawie trwały trzy dni.

W ramach akcji zatrzymane zostały dwie osoby, bezpośrednio związane z nielegalnym obrotem suszem tytoniowym i produkcją tytoniu do palenia.

Według śledczych, w wyniku działalności zatrzymanych osób, skarb państwa mógł zostać narażony na uszczuplenie podatków akcyzowego i VAT w łącznej kwocie ponad 6,5 mln zł. Ze wstępnych ustaleń śledczych wynika, że podejrzani mogli działać na terenie województwa śląskiego co najmniej od kilku miesięcy.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Bytomiu, gdzie przedstawiono im zarzuty popełnienia przestępstw karnych skarbowych.

Całość nielegalnego towaru została zabezpieczona przez funkcjonariuszy lubelskiej Służby Celno-Skarbowej, którzy prowadzą dalsze czynności w sprawie.

Powrót na górę strony