Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

W sprawie występuje 154 podejrzanych i wciąż jest rozwojowa

Data publikacji 03.11.2021

Kolejne uderzenie w zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie poprzez wytwarzanie dokumentacji „kosztowej”, często przy wykorzystaniu podmiotów gospodarczych zarejestrowanych na tzw. „słupy”, nie odprowadzali należnego podatku. Tym razem policjanci CBŚP zatrzymali 12 osób, a 3 kolejne same zgłosiły się na wezwanie. W śledztwie prowadzonym przez Zachodniopomorski Wydział Prokuratury Krajowej łącznie występuje już 154 podejrzanych. Sprawa jest rozwojowa.

W toku śledztwa prowadzonego od 2018 roku przez policjantów Zarządu w Bydgoszczy Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie, ustalono kolejnych 15 podejrzanych. Łącznie występuje już 154 podejrzanych, z czego 86 osób usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym 5 zarzuca się kierowanie grupą. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono mienie ruchome i nieruchomości na łączną kwotę ponad 9,6 mln zł.

Sprawa dotyczy działania na terenie całego kraju zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się wprowadzaniem do obrotu dokumentów podrobionych i poświadczających nieprawdę w zakresie zaistnienia transakcji gospodarczej. Dokumentacja ta była podstawą obniżenie należnego podatku. W toku śledztwa zidentyfikowano 3 zorganizowane grupy przestępcze.

Głównym obszarem działalności grupy przestępczej była „produkcja pustych faktur” przy wykorzystaniu do tego celu podmiotów gospodarczych zarejestrowanych na tzw. „słupy”, nie prowadzące faktycznie jakiejkolwiek działalności gospodarczej. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że w ten proceder może być zamieszanych nawet kilkaset firm.

Tym razem działania przeprowadzono w województwach: mazowieckim, śląskim, małopolskim oraz kujawsko-pomorskim, zatrzymując 12 osób. Kolejne 3 osoby zgłosiły się same na wezwanie.

Podczas akcji przeszukano kilkanaście obiektów i zabezpieczono sprzęt elektroniczny, a także dokumenty. Według śledczych wśród podejrzanych są osoby korzystające z nierzetelnych faktur VAT, powodujące w ten sposób uszczuplenie należności podatkowych, a także podejrzane o pranie pieniędzy pochodzących z przestępstw. 5 podejrzanym przedstawiono zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, gdyż jak ustalono osoby te poza prowadzeniem działalności gospodarczej i przyjmowaniem fikcyjnych faktur, mogły pośredniczyć w przekazywaniu nierzetelnych dokumentów księgowych do innych podmiotów gospodarczych.

Więcej o tej sprawie pisaliśmy w komunikatach: Rozbite grupy generowały milionowe straty, wśród zatrzymanych 30 osób znajduje się 3 podejrzanych o zbrodnie vatowskie oraz Kolejnych 21 zatrzymanych do sprawy „vatowskiej”.

Powrót na górę strony