Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Łowcy cieni” – w 3 dni 4 zatrzymanych

Data publikacji 25.10.2019

W Dubaju, w Cheshire, w Częstochowie i pod Warszawą zostali zatrzymani poszukiwani, a elementem łączącym ich są policjanci CBŚP z grupy tzw. „łowców cieni”. To właśnie ci funkcjonariusze współpracujący z różnymi służbami zatrzymali bądź przekazali informacje dot. miejsc przebywania ściganych. Dzięki temu osoby, które weszły w konflikt z prawem nie unikną odpowiedzialności.

Rafał D. był poszukiwany od 2016 roku. Najpierw na podstawie Listu Gończego wystawionego przez Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Lublinie, w związku z podejrzeniem udziału w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym. W 2017 roku Prokuratura Rejonowa Warszawa Praga Północ wystawiła za mężczyzną kolejny LG, tym razem za spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Policjanci podejrzewali, że mężczyzna może ukrywać się poza granicami kraju, dlatego też w maju 2018 roku wydano za nim Europejski Nakaz Aresztowania. 39-latek był ścigany w związku z podejrzeniem posiadania broni, fałszowania środków płatniczych, przestępstwa narkotykowe oraz rozbój z użyciem niebezpiecznego narzędzia.

W czerwcu tego roku do poszukiwań włączyli się policjanci z CBŚP z grupy tzw. „łowców cieni”. Funkcjonariusze ci ustalili, że poszukiwany przebywa na terenie Wielkiej Brytanii. Informacje zostały przekazane oficerowi łącznikowemu NCA przy Ambasadzie Wielkiej Brytanii w Warszawie, który współpracował z policjantami brytyjskimi. Na bazie tych ustaleń 17 października br. w Cheshire zatrzymano 39-letniego Rafała D.

Warto podkreślić, że jest to kolejny sukces policji polskiej i brytyjskiej, który był możliwy dzięki ogromnemu zaangażowaniu oficera łącznikowego przy Ambasadzie UK.

43-letni Grzegorz K. ps. "Małpa" był ścigany od początku 2019 roku. List Gończy za nim wydała Prokuratura Okręgowa Warszawa – Praga, w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstw narkotykowych. „Łowcy cieni” wkroczyli do akcji w maju. Kilka miesięcy szczegółowych ustaleń, analiz i sprawdzeń przyniosły efekty. Okazało się, że poszukiwany często zmieniał miejsce przebywania. Ukrywał się głównie na terenie woj. mazowieckiego. Aby zmylić policjantów zmienił sposób ubierania oraz swój wygląd. Nic mu to nie pomogło, ponieważ „łowcy cieni” ustalili miejsce jego przebywania i te informacje przekazali policjantom z Wydziału w Częstochowie Zarządu w Katowicach CBŚP. Grzegorz K. został zatrzymany 18 października na parkingu przy jednym z centrów handlowych. Zaskoczony widokiem funkcjonariuszy nie stawiał żadnego oporu.

Na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich zatrzymano natomiast 40-letni Piotr O. W ręce policji z Dubaju poszukiwany wpadł dzięki informacjom przekazanym przez policjantów CBŚP z grupy tzw. „łowców cieni”. Dokładny adres ukrywania się mężczyzny funkcjonariusze przesłali za pośrednictwem Biura Współpracy Międzynarodowej Policji Komendy Głównej Policji. Piotr O. był poszukiwany od kilku lat na podstawie 3 listów gończych. Wśród zarzucanych mu czynów znajduje się również podejrzenie o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą.

40-letni obywatel Wietnamu był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania od połowy 2018 roku przez czeski wymiar sprawiedliwości za działalność w zorganizowanej grupie przestępczej. Członkowie tej grupy podejrzani są o wprowadzanie do obrotu znacznych ilości narkotyków. Decyzją czeskiego sądu 40-latek został skazany prawomocnym wyrokiem na karę 12 lat pozbawienia wolności.  

W ramach prowadzonej współpracy ze służbami krajów UE, policjanci z  Czech zwrócili się do CBŚP o pomocy przy zatrzymaniu poszukiwanego, za którym wydano ENA. Na podstawie posiadanych informacji, „łowcy cieni” wytypowali miejsce gdzie mógł ukryć się poszukiwany. Sytuacja była niezwykle trudna, ponieważ środowisko, w którym znalazł azyl było bardzo hermetyczne. Mimo wielu narastających trudności „łowcy cieni” zatrzymali w okolicach Warszawy ściganego.  Podczas zatrzymania 40-latka policjanci znaleźli i zabezpieczyli 6 dokumentów tożsamości na to samo nazwisko, z rozbieżnymi danymi, a wydane na terenie Czech, Wietnamu i Bułgarii.  Dokładnej analizie poddawane są również zabezpieczone czeskie karty pobytu.

W stosunku do zatrzymanych trzech mężczyzn rozpoczęto już procedurę ekstradycyjną. Dwóch Polaków w najbliższym czasie zostanie przekonwojowanych do kraju, natomiast obywatel Wietnamu zostanie przekazany stronie czeskiej.

Powrót na górę strony