Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejne zatrzymania w związku z wyłudzeniem dotacji z ARiMR

Data publikacji 21.01.2019

Policjanci z warszawskiego CBŚP przeprowadzili kolejną akcję wymierzoną w zorganizowaną grupę przestępczą trudniącą się wyłudzaniem dotacji z krajowych środków budżetowych a także funduszy Unii Europejskiej, za pośrednictwem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Tym razem zatrzymano 12 osób a także przeszukano kilkanaście lokali. Działania przeprowadzono na terenie województw mazowieckiego i łódzkiego. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Regionalna w Warszawie.

Na początku ubiegłego tygodnia funkcjonariusze Zarządu w Warszawie Centralnego Biura Śledczego Policji, zwalczający zorganizowaną przestępczość o charakterze ekonomicznym, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie, przeprowadzili działania, w wyniku których zatrzymali osoby podejrzane o wyłudzenie środków finansowych, wypłacanych w formie dotacji, z polskiego budżetu a także z budżetu Unii Europejskiej, poprzez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jak wynika z ustaleń śledczych, osoby podejrzane zawyżały koszty inwestycji a następnie występowały do ARiMR, przedstawiając nierzetelną dokumentację o istotnym znaczeniu dla uzyskania dotacji, której treść nie odpowiadała rzeczywistym kosztom ponoszonym w ramach realizowanych inwestycji. W ten sposób dokonali szeregu oszustw na szkodę polskiego budżetu a także budżetu UE.

Tym razem policjanci CBŚP działali na terenie województw mazowieckiego i łódzkiego oraz zatrzymali 12 osób. Ponadto funkcjonariusze przeszukali kilkanaście lokali zajmowanych m.in. przez osoby zatrzymane. Podejrzanych doprowadzono do Prokuratury Regionalnej w Warszawie, gdzie prokurator przedstawił sześciu osobom zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej a także, wraz z pozostałymi podejrzanymi, oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości oraz przedłożenia nierzetelnej dokumentacji o istotnym znaczeniu dla uzyskania dotacji, w celu wyłudzenia nienależnych środków finansowych. Zarzuty dotyczyły także poświadczenia nieprawdy w dokumentach mających znaczenie prawne.

Prokurator złożył do Sądu Rejonowego dla Warszawy Śródmieścia wnioski o tymczasowe aresztowanie. Ponadto prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze, w tym poręczenia majątkowe, które wobec jednego z podejrzanych wyniosło 400.000 zł. Tego typu przestępstwa zagrożone są karą pozbawienia wolności nawet do 10 lat oraz karą grzywny. Podejrzanym grozi także przepadek przedmiotów i korzyści, pochodzących z przestępstw, lub ich równowartość.

Sprawa ma nadal charakter rozwojowy. Śledczy obecnie analizują cały materiał dowodowy.


Warto wspomnieć, że jest to kolejna realizacja warszawskiego zarządu CBŚP dotycząca tej sprawy. Poprzednie działania były przeprowadzone na początku czerwca 2018 r.

Szczegóły dostępne pod adresem: http://cbsp.policja.pl/cbs/aktualnosci/159571,10-osob-zatrzymanych-za-wyludzenie-dofinansowania-z-ARiMR-u.html

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 15.18 MB)

Powrót na górę strony