Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zakończył się projekt realizowany przez CBŚP w ramach Funduszy Norweskich

Data publikacji 01.07.2016

Centralne Biuro Śledcze Policji zamknęło projekt "Praktyczne aspekty obserwacji elektronicznej, osobowej idealizacji podczas obserwacji krajowej i transgranicznej oraz zastosowanie nowoczesnych urządzeń wspomagania tych działań". W spotkaniu kończącym program uczestniczyli m.in. przedstawiciele: Ambasady Norwegii Pani Karina Karpińska, instytucji wspomagającej Centrum Obsługi Projektów Europejskich MSWiA Pani Marta Chmielnicka Dyrektor Biura Logistyki Policji mł. insp. dr Małgorzata Borowik i Zastępca Dyrektora Biura Finansów Policji pani Małgorzata Kubicka.

Komendant CBŚP mł. insp. Kamil Bracha podziękował pomysłodawcom tego projektu oraz przybyłym gościom. Podkreślił, że Centralne Biuro Śledcze Policji skupia najlepszych funkcjonariuszy, mimo tego potrzebuje takich projektów i doskonalenia umiejętności, a prowadzenie szkoleń przez wysokiej klasy światowych specjalistów daje taką możliwość.

Projektem objęci zostali funkcjonariusze Wydziału III i IV Zarządu III CBŚP.

Praktyczne rozpoczęcie projektu nastąpiło w sierpniu 2015 roku a zakończył w ostatnim dniu czerwca.

Rzeczywistość, w której funkcjonujemy, wymaga nabycia nowych umiejętności, zwiększenia skuteczności funkcjonariuszy oraz ich bezpieczeństwa, doskonalenia współdziałania grup  technicznych, obserwacyjnych i realizacyjnych i temu właśnie służy nasz projekt.

Projekt obejmował szkolenia w formie wykładów, warsztatów oraz zajęć praktycznych dotyczących: wykorzystania różnorodnych urządzeń wspomagania obserwacji do realizacji zadania jednorodnego, taktyki dyskretnego działania w terenie zurbanizowanym i w tłumie ludzi, taktyki działania ofensywnego w terenie zurbanizowanym, taktyki działania w rejonie przygranicznym w trakcie pościgu transgranicznego, techniki ofensywnej jazdy samochodem w trakcie pościgu niejawnego w miejskim ruchu drogowym.

Projekt został zrealizowany w czterech modułach:

Kulminacją pierwszego z modułów szkolenia były manewry zadaniowe, podczas których przećwiczono praktycznie kilka możliwych scenariuszy. Manewry przeprowadzono na jednej ze stacji metra w Warszawie. Dzięki uprzejmości kierownictwa CSP w Legionowie podczas szkolenia jako tzw. pozorantów wykorzystano słuchaczy kursu podstawowego. W powyższe ćwiczenie, które zostało przygotowane i poprowadzone w całości przez instruktorów z S.A.S. zaangażowano również funkcjonariuszy pionu obserwacji i techniki z Zarządu III CBŚP.   

Trzeci moduł szkoleniowy – urządzenia elektroniczne, taktyka działania bojowego z wykorzystaniem broni palnej podczas pościgu, działań w terenie zurbanizowanym oraz podczas zasadzki. Instruktorem  taktyki bojowej w module 2 i 3 był uznany amerykański instruktor Chris Costa. To jeden z najlepszych instruktorów znany ze swoich oryginalnych, a czasami bardzo niekonwencjonalnych technik w posługiwaniu się bronią palną. Człowiek przełamujący „ograne” stereotypy, tworzący nową jakość w strzelaniu bojowym, stawiający na prostotę i efektywność. Tematem szkolenia były ofensywne i defensywne techniki użycia broni palnej podczas bojowych działań operacyjnych. W pierwszym etapie szkolenia skupiono się na technikach użycia broni krótkiej i długiej podczas bojowych działań operacyjnych w miejscach publicznych.  W szczególności zwrócono uwagą zasady bezpiecznego prowadzenia ognia w zespołach w sytuacji tzw. aktywnego strzelca.  W drugim etapie szkolenie obejmowało wszelkie sytuacje strzeleckie z wykorzystaniem pojazdów. Przećwiczono prowadzenie bezpiecznego dla osób postronnych i skutecznego ognia z wnętrza pojazdu w zespole oraz przy wykorzystaniu wielu pojazdów, w tym również znajdujących się w ruchu. Omówiono i przećwiczono zasady wykorzystania pojazdu  (-ów) jako efektywnej zasłony w przypadku gdy zaistniała sytuacja zmusza funkcjonariuszy do przejścia do działań defensywnych.

W 4 module szkoleniowym ćwiczono technikę jazdy ofensywnej, gdzie na mocy zawartego porozumienia prowadzącymi byli instruktorzy z Biura Ochrony Rządu. Policjanci byli szkoleni w ofensywnej jeździe samochodem w różnych warunkach. Jest to niezbędny element przy zatrzymywaniu niebezpiecznych przestępców jak i prowadzeniu obserwacji osobowej oraz w pewnym zakresie również obserwacji tzw. elektronicznej.

Projekt był sfinansowany z  funduszy norweskich. Całkowita wartość projektu - 2 065 000 zł.  Wartość dofinansowania - 1 755 250 zł.

CBŚP

Powrót na górę strony