Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Napadali na Tiry, włamywali się do luksusowych posiadłości, kradli samochody, złoto, zegarki i inne przedmioty – zostali zatrzymani przez CBŚP

Data publikacji 23.05.2016

9 osób podejrzanych o włamania do domów jednorodzinnych i hurtowni w Warszawie i okolicach kradzieże samochodów i napady na Tiry zatrzymali policjanci warszawskiego Centralnego Biura Śledczego Policji. Funkcjonariusze odzyskali broń, 2 kilogramy złota, 30 luksusowych zegarków, trzy sejfy i elementy umundurowania i sprzętu policyjnego oraz straży granicznej służącej do popełniała przestępstw. Zatrzymani usłyszeli w Mazowieckim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie zarzuty włamań, kradzieży i rozbojów z użyciem broni. 8 osób najbliższe 3 miesiące spędzi w tymczasowym areszcie.

Funkcjonariusze CBŚP ustalili, że zatrzymani w latach 2009 – 2016 włamywali się  do luksusowych domów jednorodzinnych usytuowanych w bogatych dzielnicach Warszawy i podwarszawskich miejscowości, sklepów i hurtowni. Grupa była dobrze przygotowana do włamań. W ciągu kilku sekund jej członkowie wyłamując drzwi lub okno, dostawali się do środka domu skąd zabierali pieniądze, sejfy i inne wartościowe przedmioty:  złotą biżuterię, kamienie szlachetne, monety kolekcjonerskie i zegarki. Przestępcy nie gardzili luksusowymi alkoholami i cygarami.  Zrabowane rzeczy ukrywali na wynajmowanej posesji pod Warszawą oraz w swoich mieszkaniach.

Przeprowadzone przez policjantów warszawskiego CBŚP pod nadzorem Mazowieckiego Wydział Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej działania całkowicie zaskoczyły zatrzymanych przestępców. Czuli się tak pewnie, że część ze skradzionych rzeczy trzymali w swoich mieszkaniach na półkach. Złote monety i kamienie szlachetne  zakopali w ziemi na swoich posesjach. Podczas przeszukań policjanci zabezpieczyli 5 sztuk broni palnej wraz z amunicją, około 2 kg wyrobów jubilerskich ze złota: pierścionki, łańcuszki, kolczyki i wisiorki. Funkcjonariusze zabezpieczyli również kamienie szlachetne, złote monety, sztabki złota, 30 zegarków luksusowych marek, futro, luksusowe certyfikowane alkohole i cygara oraz 3 metalowe sejfy. Ponadto, w mieszkaniach zatrzymanych zabezpieczono części umundurowania Policji i Straży Granicznej, skanery do bieżącego nasłuchu radiostacji policyjnych, kominiarki i kajdanki. Dodatkowo zabezpieczono dwa samochody: porsche cayenne i  audi oraz motor  ducati.

Policjanci ustalili, że część z zatrzymanych osób w latach 2000-2012 zajmowała się napadami z użyciem broni palnej na kierowców tirów przewożących papierosy, różne artykuły spożywcze, procesory komputerowe. Kradli również samochody różnych marek metodami „ na stłuczkę” i „na koło”.

Zatrzymanym przedstawiono łącznie zarzuty popełnienia kilkudziesięciu przestępstw, przy czym nie wyklucza się dalszych zarzutów ze względu na ustalanie kolejnych zdarzeń objętych śledztwem. Na wniosek prokuratora Mazowieckiego Wydział Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie Sąd Rejonowy dla Warszawy Woli zastosował wobec 8 podejrzanych tymczasowe aresztowanie na 3 miesiące.

To nie koniec zatrzymań zapowiadają prowadzący śledztwo. 

kom. Agnieszka Hamelusz 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 22.24 MB)

Powrót na górę strony