Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szkolenie dotyczące poszukiwań osób ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości

Data publikacji 23.10.2015

Wymiana doświadczeń funkcjonariuszy zajmujących się poszukiwaniami, zwiększenie poziomu wykorzystania kanałów wymiany informacji, zacieśnienie współpracy między policjantami, podniesienie ich umiejętności i kwalifikacji – to podstawowe cele szkolenia zorganizowanego w ramach projektu „Poszukiwanie osób ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości – międzynarodowa wymiana doświadczeń i dobrych praktyk”. Przedsięwzięcie jest współfinansowane w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Szkolenie

Program 5-dniowego szkolenia obejmował zagadnienia dotyczące struktury i działań zespołów poszukiwań celowych w komendach wojewódzkich Policji oraz w Komendzie Stołecznej Policji, historii powstania i zasad funkcjonowania Wydziału I Zarządu III CBŚP (dawniej Wydział Operacji Pościgowych CBŚ KGP), gromadzenia przez Straż Graniczną danych związanych z przekraczaniem granicy RP, a także zasad współpracy z National Crime Agency.

Podczas spotkania położono też nacisk na rolę sieci ENFAST (European Network Fugitive Active Search Teams – Europejska Sieć Współdziałania Zespołów Poszukiwań Celowych). W kontekście poszukiwań międzynarodowych omówiono także zadania Biura Międzynarodowej Współpracy Policji KGP. Przybliżono m.in. główne kanały przepływu informacji oraz procedurę wszczęcia tego typu poszukiwań. Uczestnicy szkolenia mogli też poznać rolę, jaką odgrywają w poszukiwaniach oficerowi łącznikowi – tę tematykę przedstawił nadinsp. Władysław Padło, który podzielił się swoimi doświadczeniami z pobytu w Królestwie Niderlandów, gdzie przez wiele lat pełnił funkcję oficera łącznikowego.

Kolejny element szkolenia stanowiła prezentacja realizacji poszukiwań na terenie Wielkiej Brytanii oraz USA – przeprowadzili ją policjanci z KWP w Białymstoku, a także przybliżenie współpracy z policją niemiecką w zakresie poszukiwań – tutaj swoje wnioski przedstawili policjanci z KWP w Olsztynie.

Podczas szkolenia rozmawiano też o finansowaniu programu ochrony świadka i pokrzywdzonego, a także o słabych i mocnych stronach międzynarodowej wymiany informacji.

W szkoleniu uczestniczyli m.in. pracownicy i funkcjonariusze z Zarządu III Centralnego Biura Śledczego Policji, przedstawiciele Biura Służby Kryminalnej KGP i Biura Międzynarodowej Współpracy Policji KGP, policjanci z zespołów poszukiwań celowych z całej Polski, przedstawiciele Straży Granicznej, a także ekspert z National Crime Agency (Wielka Brytania). Gościem specjalnym szkolenia był podinsp. Marek Boroń – Zastępca Komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji.


O projekcie

Wydział I Zarządu III Centralnego Biura Śledczego Policji we współpracy z Biurem Finansów KGP we wrześniu 2014 r. złożył wniosek aplikacyjny w otwartym konkursie w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009 – 2014 dla programu operacyjnego PL15: „Współpraca w obszarze Schengen oraz walka z przestępczością transgraniczną i zorganizowaną, w tym przeciwdziałanie handlowi ludźmi oraz migracjom grup przestępczych Norweskiego Mechanizmu Finansowego”. Zgłoszony projekt: „Poszukiwanie osób ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości – międzynarodowa wymiana doświadczeń i dobrych praktyk” znalazł się na II miejscu listy rankingowej.

Celem projektu, którego wartość wynosi 1 206 520 zł (kwota dofinansowania z Norweskiego Mechanizmu Finansowego to 1 025 542 zł) jest wzrost zdolności policjantów w zapobieganiu i zwalczaniu przestępczości transgranicznej i zorganizowanej oraz zwiększenie poziomu wykorzystania kanałów wymiany informacji, takich jak SIS II, SIRENE, SIENA, ENFAST. Realizacja projektu pozwoli także na podniesienie kwalifikacji językowych policjantów oraz wzrost poziomu efektywności współpracy krajowej i zagranicznej w realizacji poszukiwań międzynarodowych.

Projekt realizowany będzie do 30 kwietnia 2016 roku.


Skuteczność poszukiwań

Wydział I Zarządu III CBŚP od chwili powstania, tj. od 1 czerwca 2011 r., zatrzymał  łącznie 190 osób: na terenie Polski 113, poza granicami 77. W tym roku zatrzymano łącznie 40 osób: na terenie Polski 25, poza granicami 15. Zatrzymani to liderzy i członkowie zorganizowanych grup przestępczych, dokonujących czynów o największym ciężarze gatunkowym, zarówno jeśli chodzi o przestępczość kryminalną, jak i  narkotykową czy ekonomiczną.

Według statystyki ogólnej w 2013 roku poza granicami RP zatrzymano 2151 osób obywatelstwa polskiego, w tym 1203 w strefie Schengen, a w 2014 roku – 1893, w tym 1161 w strefie Schengen, wobec których prokuratury i sądy polskie wydały listy gończe i Europejskie Nakazy Aresztowania.

O projekcie ►
Konferencja otwierająca projekt szkoleniowy „Wydziału Pościgowego” CBŚP ►

Powrót na górę strony