Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Miliony nielegalnych papierosów nie trafią na rynek

Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji wraz z funkcjonariuszami Izby Celnej z Poznania zlikwidowali dwie nielegalne fabryki papierosów, działające na wielką skalę. Łącznie mundurowi zatrzymali 12 osób. Zabezpieczyli także blisko 4 mln sztuk papierosów, 5,5 tony krajanki oraz ponad 17 ton suszu tytoniu. Uszczuplenie należności Skarbu Państwa z tytułu nieopłacenia podatku akcyzowego szacowane jest na kwotę ponad 14 mln zł. Za bezprawną produkcję papierosów podejrzanym grozi kara nawet 3 lat więzienia.

Funkcjonariusze z Centralnego Biura Śledczego Policji oraz z Grupy Mobilnej 3 Izby Celnej z Poznania przy wsparciu policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Koninie i z Komendy Powiatowej Policji w Kole zlikwidowali dwie nielegalne fabryki papierosów działające na wielką skalę. Stróże prawa zabezpieczyli dwie profesjonalne linie do produkcji papierosów oraz zamknęli krajalnię tytoniu. Policjanci w wyniku wielomiesięcznej pracy operacyjnej ustalili, że zorganizowana grupa przestępcza działa na terenie powiatu kolskiego oraz konińskiego. Wyprodukowane przez grupę papierosy były dystrybuowane na terenie całej Polski.
 

Policjanci z Zarządu CBŚP w Poznaniu 24 czerwca br. o wczesnych godzinach porannych weszli pod dwa wcześniej wytypowane adresy. Pierwsze działania miały miejsce w małej miejscowości  w powiecie konińskim. Funkcjonariusze zatrzymali na gorącym uczynku 4 mężczyzn, którzy obsługiwali maszyny do produkcji nielegalnych papierosów. Sprawcy byli całkowicie zaskoczeni i nie mieli czasu na jakąkolwiek reakcję. Stróże prawa zabezpieczyli tam profesjonalną maszynę, której wartość oszacowano na kwotę ponad 500 tys. zł. Ponadto ujawnili ok. 2 miliony sztuk wyprodukowanych papierosów oraz półprodukty, które wystarczyłyby do wyprodukowania następnych kilku milionów sztuk papierosów.
 

Analogiczna sytuacja miała miejsce w jednym z gospodarstw w powiecie kolskim. Funkcjonariusze CBŚP zatrzymali na gorącym uczynku 4 zaskoczonych mężczyzn w trakcie produkcji. Tu również zabezpieczono około 2 miliony gotowych już papierosów oraz dużą ilość półproduktów. W tym przypadku zabezpieczono maszynę chińskiej produkcji, której wartość także wyceniono na kwotę 500 tys. zł.
 

Kolejnym etapem realizacji było zabezpieczenie przez mundurowych maszyny służącej do wytwarzania krajanki tytoniu. Była ona ulokowana w dużej hali w gminie Kramsk. Ponadto policjanci zabezpieczyli maszyny do cięcia tytoniu, niezbędne przy produkcji papierosów parowniki, suszarki, podajniki taśmowe, agregaty prądotwórcze, kompresory oraz wielkie ilości suszu tytoniu i kilka ton gotowej krajanki. Wartość maszyny, której wydajność sięgała 1000 kg na godzinę, oszacowano na kwotę 150 tys. zł.  
Następne przeszukania innych ustalonych w tej sprawie magazynów pozwoliły na zabezpieczenie ogromnych ilości półproduktów służących do produkcji papierosów, w tym gilz, filtrów, klejów i opakowań kartonowych.
 

Łącznie w trakcie trwania realizacji funkcjonariusze CBŚP zabezpieczyli blisko 4 mln sztuk papierosów, 5,5 tony krajanki oraz ponad 17 ton suszu tytoniu. Z wyliczeń funkcjonariuszy Izby Celnej z Poznania wynika, że nielegalna działalność grupy przestępczej spowodowała uszczuplenie należności Skarbu Państwa z tytułu nieopłacenia podatku akcyzowego w kwocie ponad 14 mln zł. Na miejscach nielegalnej produkcji policjanci zabezpieczyli także samochody osobowe oraz ciężarowe, a także inne przedmioty niezbędne przy produkcji, których wartości oszacowano na setki tysięcy złotych.

Mundurowi zatrzymali 12 osób związanych z produkcją papierosów, którzy zostali osadzeni w policyjnych aresztach. Podejrzani usłyszeli zarzuty w Prokuraturze Okręgowej w Koninie. Za nielegalną produkcję papierosów oraz krajanki tytoniu zatrzymanym grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.
   
Sprawa ma jednak charakter rozwojowy i policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 14.05 MB)

Powrót na górę strony