Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odprawa kadry kierowniczej CBŚP

W dniu 19 stycznia br. odbyła się odprawa kadry kierowniczej Centralnego Biura Śledczego Policji. Głównym tematem obrad było podsumowanie wyników Biura w pierwszych trzech miesiącach po wydzieleniu ze struktur Komendy Głównej Policji oraz omówienie kierunków działań i priorytetów CBŚP na najbliższy czas. W odprawie uczestniczył Zastępca Komendanta Głównego Policji, nadinsp. Mirosław Schossler.

W poniedziałek 19. stycznia w Warszawie odbyła się odprawa roczna kadry kierowniczej Centralnego Biura Śledczego Policji. W spotkaniu udział wzięli naczelnicy wszystkich wydziałów i zarządów terenowych CBŚP. Funkcję gospodarza pełnił Komendant CBŚP, nadinsp. Igor Parfieniuk. Z ramienia Komendy Głównej Policji w odprawie uczestniczył Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Mirosław Schossler, bezpośrednio nadzorujący CBŚP.

W 2014 roku policjanci CBŚP zatrzymali 1622 osoby podejrzane o udział w zorganizowanych grupach przestępczych, w tym 154 liderów. 508 osobom przedstawiono zarzuty z art. 299 kk („pranie pieniędzy”). Zabezpieczono mienie na kwotę blisko 0,4 mld zł. Ponadto funkcjonariusze CBŚP zabezpieczyli ponad 2 tony narkotyków, co stanowi blisko trzykrotny wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym (jedną ze zrealiowanych spraw wpisującą się w te wartości, a wartą szczególnej uwagi, jest sprawa sprowadzania z Iranu dywanów, w nitkach których przemycana była heroina).

Zlikwidowano 188 plantacji (w tym jedną z największych w Polsce, prowadzoną przez pseudokibiców jednego z piłkarskich klubów sportowych, gdzie zabezpieczono ponad pół tony narkotyków). Zlikwidowano również 28 fabryk, w których produkowano papierosy lub krajankę tytoniową. Policjanci zabezpieczyli także 232 jednostki broni.

9. października 2014 roku rozpoczęła funkcjonowanie „nowa” jednostka organizacyjna Policji – Centralne Biuro Śledcze Policji, która powstała z wyodrębnienia ze struktur KGP Centralnego Biura Śledczego KGP. W związku z tym określone zostały priorytety działania CBŚP na rok 2015, wśród których wymieniono m.in.

-realizację zadań wynikających z rozpoznawania i ze zwalczania zjawiska terroru kryminalnego, terroryzmu, ekstremizmu i faszyzmu

-rozpoznawanie osób, grup, mogących stwarzać zagrożenie terrorystyczne

-rozpoznawanie zagrożeń dla bezpieczeństwa i porządku prawnego ze strony pseudokibiców działających w zorganizowanych grupach przestęczych

-pozbawianie członków zrganizowanych grup przestępczych korzyści majątkowych z przestępczej działalności

-zwalczanie przestępczości narkotykowej

-rozpoznawanie i zwalczanie zjawisk związanych z cyberprzestępczością

-opracowanie procedur wewnętrznych związanych z wejściem w życie ustawy o ochronie i pomocy dla świadka i pokrzywdzonego

-przygotowanie i przeszkolenie funkcjonariuszy w związku z wejściem w dniu 1. lipca 2015 roku zmian w procedurze karnej

-efektywne rozpoznawanie i zwalczanie zorganizowanych grup przestępczych, wyłudzających podatek VAT, a także walka z nielegalną produkcją i przemytem wyrobów tytoniowych.

Nadinsp. Mirosław Schossler podziękował za dotychczasowe wyniki pracy policjantów Centralnego Biura Śledczego Policji, podkreślając jednocześnie, że wyodrębnienie Biura ze struktur KGP niesie za sobą nie tylko zwiększenie uprawnień, ale także i odpowiedzialności. Wyraził nadzieję, że ten rok przyniesie jeszcze lepsze efekty pracy CBŚP.

CBŚP

Powrót na górę strony