Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ćwiczenia służb "The Power of Synergy"

Data publikacji 18.11.2014

Szkolenie „The Power of Synergy. Współpraca Straży Granicznej, Centralnego Biura Śledczego oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w zakresie zwalczania przestępczości transgranicznej i zorganizowanej” miało na celu podniesienie umiejętności w zakresie planowania, przygotowania, zarządzania i realizacji operacji specjalnych. Podczas ćwiczeń funkcjonariusze doskonalili taktykę działań pod kątem zróżnicowanych warunków w maksymalny sposób przybliżonych do rzeczywistych.

W dniach 27-31 października 2014 r. w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie funkcjonariusze Karpackiego Ośrodka Wsparcia Straży Granicznej w Nowym Sączu wraz z funkcjonariuszami Podlaskiego i Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Centralnego Biura Śledczego Policji wzięli udział w pierwszym specjalistycznym szkoleniu przeprowadzanym w ramach projektu „The Power of Synergy…”.

Projekt stworzony z inicjatywy KOW SG, został złożony w ramach Programu: PL-15 „Współpraca w obszarze Schengen oraz walka z przestępczością transgraniczną i zorganizowaną,
w tym przeciwdziałanie handlowi ludźmi oraz migracjom grup przestępczych", dofinansowanego z Funduszy Norweskich.

Szkolenie miało na celu podniesienie umiejętności w zakresie planowania, przygotowania, zarządzania i realizacji operacji specjalnych. Podczas szkolenia użyta została zarówno amunicja barwiąca, jak i amunicja ostra.

Funkcjonariusze poszczególnych służb doskonalili w trakcie szkolenia  umiejętności taktyczne w oparciu o szereg przygotowanych symulacji, co miało na celu przybliżenie, w jak najbardziej realistyczny sposób, rzeczywistych warunków działań. Elementy szkolenia z dnia na dzień ulegały zmianom, doprowadzając uczestników szkolenia do sytuacji „kontrolowanego stresu”, co miało na celu podnieść efektywność zadań realizowanych w trakcie wykonywania działań specjalnych.

Szkolenie obejmowało rozpoznanie miejsc działań specjalnych, dobór zespołów oraz wyposażenia do wykonania zadania, postępowanie w przypadku konieczności użycia broni palnej, zasady współdziałania poszczególnych członków zespołu, wyznaczanie pozycji wyjściowych do rozpoczęcia działań specjalnych, wyznaczanie drogi podejścia do obiektów w sposób skryty, określanie wariantowych sposobów podejścia do obiektów oraz trening różnorodnych sposobów pokonania przeszkód na kierunkach działania zespołów realizacyjnych poprzez użycie dostępnych urządzeń technicznych.

Szkolenie było prowadzone przez doświadczoną kadrę instruktorską, posiadającą wieloletnie doświadczenie nabyte podczas służby w elitarnych jednostkach specjalnych, jak również instruktorów wspomagających z Wydziału Zabezpieczenia Działań KOW SG. Dodatkowym elementem szkolenia była komunikacja w języku angielskim, prowadzona zgodnie z ujednoliconą terminologią specjalistyczną.

Straż Graniczna

Powrót na górę strony