Aktualności

Zasiądą na ławie oskarżonych za przemyt znacznych ilości haszyszu

Data publikacji 19.09.2017

Lubelski Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej skierował do Sądu Okręgowego akt oskarżenia przeciwko dwóm członkom zorganizowanej grupy przestępczej. Postępowanie w tej sprawie prowadzili lubelscy policjanci CBŚP. Śledczy ustalili, że członkowie grupy przez kilka lat przewozili haszysz z Hiszpanii przez Polskę do Rosji. Mogli w ten sposób przemycić co najmniej 5360 kilogramów tego narkotyku.

Aktami oskarżenia zakończyło się postępowanie przygotowawcze prowadzone przez policjantów z Zarządu w Lublinie Centralnego Biura Śledczego Policji pod nadzorem prokuratorów z Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie.  Z ustaleń śledczych wynika, że działania oskarżonych dotyczyły przewozu samochodami z Hiszpanii na Białoruś lub Ukrainę i dalej do Rosji znacznych ilości środków odurzających, tj. haszyszu. Zebrany  materiał dowodowy wskazuje, że oskarżeni swoją działalność mogli prowadzić od sierpnia 2010 roku do maja 2015 roku. W drodze powrotnej z Rosji przez Polskę do Hiszpanii przewozili pieniądze, aby ukryć nielegalne ich pochodzenie.

Akt oskarżenia objął kierownika zorganizowanej grupy przestępczej posiadającego obywatelstwo białoruskie i polskie oraz jednego z kurierów posiadającego obywatelstwo ukraińskie.

W toku śledztwa ustalono, że grupa mogła przewieźć co najmniej 5360 kilogramów haszyszu, który charakteryzuje się działaniem wielokrotnie silniejszym od marihuany. Narkotyk rozprowadzany był w Moskwie i Sankt Petersburgu. Jego ilość pozwalała na wytworzenie ponad 5 milionów jednorazowych porcji konsumenckich, o wartości od 80 do 220 milionów złotych.

W działalności przestępczej wykorzystywane były samochody osobowe ze specjalnie skonstruowanymi skrytkami. Pojazdy zarejestrowane były w krajach Europy Zachodniej, zaś część kurierów posiadała podwójne obywatelstwo.

Zgromadzony materiał dowodowy wskazywał, że w działalność zorganizowanej grupy przestępczej zaangażowani byli także inni podejrzani, w zakresie których postępowanie przygotowawcze jest kontynuowane.

ij/na podstawie Działu Prasowego Prokuratury Krajowej