Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Nielegalna linia produkcyjna markowych papierosów zlikwidowana

Data publikacji 04.08.2016

13 osób zatrzymali funkcjonariusze CBŚP podczas akcji likwidowania nielegalnej fabryki papierosów. 7 z nich to obywatele Ukrainy. Na rynek nie trafi prawie 1,3 mln papierosów. Główny organizator 46-letni Mariusz N. usłyszał zarzut kierowania zorganizowaną grupa przestępczą i trafił do aresztu. Za kierowanie grupą przestępczą grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Policjanci CBŚP z Warszawy uzyskali informację o  nielegalnej produkcji papierosów, w trzech powiatach: warszawskim zachodnim, garwolińskim i pruszkowskim. W różnych miejscach zlokalizowane były drukarnia, linia produkcyjna i magazyny. Do produkcji miały być zatrudniane osoby również zza wschodniej granicy. Funkcjonariusze namierzyli te miejsca. Jednocześnie wspólnie z funkcjonariuszami Izby Celnej w Warszawie weszli na teren kilku posesji. W fabryce trwała produkcja. Na jednej z posesji znajdował się magazyn. Podczas pracy w tzw. pakowalni funkcjonariusze zastali kobiety narodowości ukraińskiej.

Policjanci CBŚP  zabezpieczyli  prawie 300 kg tytoniu, kompletną linię produkcyjną, maszyny drukarskie i gotową poligrafię oraz inne półprodukty. Funkcjonariusze znaleźli prawie 1,3 mln podrobionych papierosów. Czarnorynkową wartość wyrobów policjanci oszacowali na ponad milion złotych. Skarb Państwa mógł na tym procederze stracić co najmniej 1,2 mln złotych.

Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i popełnienia przestępstw skarbowych. Mariusz N. usłyszał zarzut kierowania zorganizowaną grupa przestępczą i trafił do aresztu na 2 miesiące. Grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności.   Pozostałym grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Sprawę nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Niewykluczone są kolejne zatrzymania.

CBŚP/jk