Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci CBŚP zlikwidowali przemysłową odbarwialnię oleju opałowego

Data publikacji 14.06.2016

32 tysiące litrów paliwa, dwie cysterny i ciągnik siodłowy zabezpieczyli policjanci Centralnego Biura Śledczego z Torunia w miejscowości Ostrów Mazowiecka. Wspólnie z funkcjonariuszami Izby Celnej, policjanci zatrzymali 3 osoby trudniące się odbarwianiem oleju opałowego na skalę przemysłową. Szacuje się, że w ciągu roku grupa naraziła skarb państwa na straty 37 milionów złotych. Zatrzymani usłyszeli zarzuty karno-skarbowe.

Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji z Torunia od  dłuższego czasu rozpracowywali grupę, zajmowała się odbarwianiem oleju opałowego na skalę przemysłową.  Funkcjonariusze ustalili, że w miejscowości Ostrów Mazowiecka dochodzi do tego przestępczego procederu.

Wspólnie z funkcjonariuszami Izby Celnej pojechali w wytypowane miejsce i na gorącym uczynku odbarwiania oleju zatrzymali 3 mężczyzn, mieszkańców województwa mazowieckiego. Jeden z nich był  odpowiedzialny za transport, dwaj pozostawili za uszlachetnianie paliwa. Na miejscu funkcjonariusze zabezpieczyli  32 tysiące litrów paliwa, dwie cysterny  i ciągnik siodłowy.

Jak ustalili funkcjonariusze CBŚP proces zmiany przeznaczenia paliwa odbywał się nieustannie w profesjonalnie przygotowanych warunkach  przy pomocy pomp, rurociągów i zbiorników ukrytych pod ziemią. Do odbarwiania stosowano specjalne filtry i odczynniki chemiczne.

Wartość zabezpieczonych urządzeń wyceniono wstępnie na 500 tys. zł. Z dotychczasowych ustaleń wynika, iż grupa działała przez ok. półtora roku  i tym okresie spowodowała straty skarbu państwa na kwotę nie mniejszą niż 37 mln  zł z tytułu uszczupleń podatku VAT oraz akcyzy.

Czynności w sprawie prowadzi Izba Celna w Toruniu pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Bydgoszczy.

kom. Agnieszka Hamelusz 

Ładowanie odtwarzacza...
Polska Policja